Címlap

Bejelentkezés


Nem tágít a kormány: szeptembertől adó az „egészségtelen” ételekre

Rovat(ok):

Amennyiben a parlament is megszavazza, szeptember 1-jétől adót kell fizetni a bizonyítottan egészségtelen élelmiszerek, így a magas cukor-, só-, szénhidrát- vagy koffeintartalmú ételek, italok után – jelentette be Nagy Anna kormányszóvivő. A hamburgeradóként elhíresült elvonás ellen az élelmiszerfeldolgozók szakmai szervezete tiltakozott, mondván, hogy nem hozza a várt költségvetési bevételt, ellenben áremelkedéssel és munkahelyek megszűnésével jár.

A kormányszóvivő az adózásra kötelezett termékekre példaként említette az energiaitalokat, a chipseket, az előregyártott és -csomagolt süteményeket, a sós snackeket, valamint a leves- és mártásporokat. A lista azonban még nem végleges. Ezek olyan termékek, amelyek igazoltan nagyon kevés értékes tápanyagot tartalmaznak, ugyanakkor sok extrakalória van bennük – fűzte hozzá az MTI szerint. Az adót a termék gyártójának, külföldi termék esetén pedig a belföldön elsőként értékesítőnek kell majd megfizetnie.
A népegészségügyi termékadó mértéke például az energiaitaloknál körülbelül 300 forint lehet literenként, a chipseknél kilogrammonként 400 forint, a magas cukortartalmú üdítőitaloknál pedig literenként 10 forint lehet a plusz költség – mondta Nagy Anna, hozzátéve, hogy a kormány nem a bevételre koncentrál elsősorban. A befolyt pénzt népegészségügyi célokra fordítják majd. Kizárólag adópolitikával természetesen nem lehet felvenni a harcot az egészségtelen életmóddal, nagy energiát kell fektetni emellett a sportra, a népegészségügyi felvilágosításra és a tudatos életmód népszerűsítésére – hangsúlyozta. A termékadó egyértelmű jelzés azzal kapcsolatban, hogy az állam nem szeretné tehetetlenül végignézni, hogyan betegednek meg egészséges emberek a helytelen, egészségtelen életvitel miatt, és szorulnak segélyekre vagy ápolásra. A hamburgeradóról szóló javaslat várhatóan még a parlament nyári ülésszaka alatt az Országgyűlés elé kerül.



AGROMONITOR