Augusztus 19-20-án a budapesti Clark Ádám téren ismerkedhetnek meg az érdeklődők az új fejlesztésű sütőipari termékekkel, illetve a pékek szakmai törekvéseivel, amelyek a minőségi, és az egészségesebb táplálkozást szolgáló termékszerkezet kialakítására irányulnak – mondta Kurdi András, a Magyar Pékszövetség elnöke. A Szent István napi kenyeret, amely hagyományos módon, adalékanyagok nélkül készül , és a prémium minőségű pékárukat itt kóstolhatják meg az érdeklődők.
Az ünnepen, mint minden évben az aratás után, a betakarítás várható hatásainak ismeretében szó lesz a pékszakma aktuális helyzetéről is. Az elnök szerint a pékszakma árérvényesítő képessége az elmúlt évben gyenge volt. Ennek ellenére a pékségek addig, amíg a búza és lisztárak nem stabilizálódnak – ami szeptemberben várható – nem tervezik a jelenlegi árak változtatását.
Jelenleg a liszt ára 80-96 forint között van kilogrammonként, a vásárolt mennyiség függvényében. Ha azonban emelkedik a búza és vele a liszt ára, továbbá az üzemanyagok és az energia ára is, úgy a pékségek rákényszerülnek költségeik áthárítására. Most úgy tűnik: az új búzából őrölt liszt ára alig csökken valamivel az elmúlt évi rekordszint alá. Az elmúlt évben annak ellenére, hogy a liszt ára 42-46 forintos nettó árról 100-115 forint közé emelkedett, a pékek a sorozatos lisztáremelkedéseket nem tudták a kiskereskedőknél érvényesíteni. Volt olyan hónap, amikor kétszer is emelték a liszt árát, a pékségek azonban éves szinten tavaly csak egy alkalommal tudtak árat emelni 5-7 százalékkal.
Az elmúlt évben gyenge volt a pékszakma képessége a költségek növekedésének érvényesítésére. Ennek több oka is van, például az áruházlánci pékségek önköltség alatti értékesítése; a beszállítók kényszerítése akciós árak alkalmazására – mondta az elnök az MTI-nek. Ráadásul éves ártartásra kötnek szerződést az áruházláncok a beszállítókkal. Mindezek együttesen eredményezik azt, hogy az áruházláncok beszállítói önköltségi áron, vagy az alatt értékesítenek. Például akciós átadási ár: 160 forint, ugyanezen termék fogyasztói ára: 300-320 forint kilogrammonként.
A pékek úgy gondolják, hogy nem kellene tisztességtelen, száz százalékos árrést alkalmazniuk a külföldi tulajdonú kereskedelmi láncoknak. Jelenleg a nyereség nem a pékségeknél, hanem a kiskereskedelmi láncoknál realizálódik. Vannak tisztességes belföldi kereskedők, akik 20-25 százalékos árréssel és a magyar pékségekkel együtt dolgozva megfelelő nyereséghez jutnak.
Werli József, a szakmai szervezet főtitkára emlékeztetett: a kenyér árában egyharmad részt tesznek ki az alapanyagok – ezen belül a liszt ára a meghatározó –, a másik harmadot az energia és szállítási költségek adják, míg a fennmaradó hányad a bérköltségekre és járulékai jut. Ma Magyarországon egy kilogramm átlagos fehér kenyér önköltségi ára 210-240 forint között van kilogrammonként. Ám van olyan nagy kiskereskedelmi áruházlánc, amely saját pékségében 160 forintért állítja elő a kenyeret. Nem számolja fel ugyanis az úgynevezett üzemi általános költségeket (fűtés, világítás, irányítás, takarítás, karbantartás, értékcsökkenés), és a szállítást.
AGROMONITOR