Már nem csak pálinka, hanem sör is készíthető odahaza: január elsejétől az eddigiekkel ellentétben évente ezer liter sört bárki előállíthat a konyhájában.
Január elsejétől vállalkozó kedvű sörbarátok odahaza is megpróbálkozhatnak az ital elkészítésével, ezer litert bárki előállíthat. A házi készítésű ital ugyanakkor kizárólag saját fogyasztásra használható fel, így az értékesítése tilos. Azt talán mondani sem kell, hogy az eredmény is igencsak kétséges lehet.
– Korántsem egyszerű dologra vállalkozik, aki odahaza próbál meg sört készíteni – mondta Megyesi Gusztáv, a magyarhertelendi sörfőzde tulajdonosa. – Számos eszköz beszerzésére van szükség az előállításához, és igen precízen kell elvégezni a munkafolyamatokat is, hogy mást ne mondjak, a víz keménységét is be kell állítani ahhoz, hogy élvezhető sört készítsünk. Bár tudom, hogy léteznek régi receptek is, amelyek alapján viszonylag könnyűnek tetszik a főzés, de nem hiszem, hogy tömegesen állnának neki az emberek odahaza. Hasonló a helyzet mint az otthoni pálinkafőzéssel, akik akartak, addig is csinálták, amíg tiltott volt, viszont nem sokkal többen vágtak bele a tilalom feloldása után sem – tette hozzá.
Az alapanyagok költségeiből kiindulva egyébként száz forint körül lehet egy liter házilag lefőzött sör ára. Ehhez jön még az energiaszámla, hiszen a főzés után, a fogyasztás előtt több héten át hűtőben kell tárolni a nedűt. Elsősorban külföldi portálokon rendelhető meg a főzéshez szükséges üst, szűrő, egyéb edények – ezek ára akár több százezer forintig is terjedhet.
Eltűntek a kis főzdék
A rendszerváltást követően reneszánszukat élték a kis sörfőzdék az országban és a megyében is. Sorra nyitottak az ilyen üzemek, jelentős részük úgy, hogy vendéglátóegységeket is alapoztak rájuk. Az ezredforduló környéke azonban ezek vonatkozásában is fordulatot hozott: sorra zártak be a manufaktúrák. Jellemző adat, hogy Baranyában a kilencvenes években 33 kis sörfőzde működött, mára közülük – a más kategóriába tartozó Pécsi Sörfőzdén kívül – tudomásunk szerint csak a magyarhertelendi tudott talpon maradni. A fogyasztók ugyanis egyre inkább a tömegtermeléssel előállított termékek felé fordultak, elsősorban az olcsóbb áraik miatt.
Egy recept, amiért azért felelősséget nem vállalunk
Az interneten számos recept fellelhető, ezek alapján bizony elég bonyolult dolognak látszik a sörkészítés. Az alább az egyik legegyszerűbbet választottuk ki. Magunk – legalábbis egyelőre – nem próbáltuk ki, tehát felelősséget sem vállalhatunk a sikerért.
Hozzávalók 10 liter sörhöz: 2,5 kg világos darált maláta, 15–20 gramm komló, vagy komlópellet, 1 csomag sörélesztő, literenként 1 evőkanál cukor, 15 liter ivóvíz. Egy teáskanál cukrot 2 deciliter vízben oldjunk fel, majd adjunk hozzá 3 teáskanál élesztőt, csomómentesre keverjük el, ez lesz az oltóélesztő. Nyolc liter vizet melegítsünk fel, majd ebbe beletesszük a textilzsákba töltött malátát.
Felmelegítjük 75 fokra, 30 percig állni hagyjuk, időnként megkeverjük. Ezt követően felforraljuk, egy óráig főzzük, közben hozzáadjuk a komlót és a cukrot. Ha kész, a sörlevet húsz fokra kell hűteni, majd leszűrni. Utána hozzáadjuk az oltóélesztőt, majd néhány napos érlelést követően a sört ásványvizes palackokba fejtjük. A palackozás után egy hónappal a sör – állítólag – ihatóvá érik.
A pálinka el is adható
Amint az ismert, az otthoni pálinkafőzés tilalmát már mintegy másfél éve feloldották: minden magyar háztartásban évente nyolcvanhat liter ötvenfokos nedű főzhető ki szabadon és szeszadótól mentesen. Újdonság, hogy január elsejétől – bizonyos megkötésekkel – az otthon előállított pálinka már értékesíthető is. Akik kistermelői engedéllyel rendelkeznek, már nemcsak odahaza, vagy a gazdasági telephelyükön árusíthatják falusi vendéglátás keretében a párlatokat, hanem negyven kilométeres körön belül piacokon, vásárokon is. A kitelepülést három nappal előre jelezni kell az adóhivatal felé. A kistermelők üzletekben a törvénymódosítás után sem értékesíthetik otthon megfőzött pálinkájukat. 2011-es adataink még nincsenek, de 2010-ben 400 ezer liter pálinkát főztek Baranyában.
AGROLINE