Jövőre minden tagállamban erősödik majd a hazai termékek védelme a gazdasági válság miatt- mondta Fórián Zoltán. Jövőre a tejkvóta-emelés hatására várhatóan 0,3 százalékkal emelkedik a tejtermelés.
Miközben a világ tejtermelése, és kereskedelme folyamatosan bővül, egyre élesedik a piaci harc a nagy exportőr országok között. A fogyasztás növekedési üteme némiképp csökken, ez pedig hosszabb távon az árak mérséklődéséhez, középtávon pedig stabilizálódásához vezet
Az idén mintegy 2,2 százalékkal növekszik a világ tejtermelése, és várhatóan eléri a 693 millió tonnát, a tejtermékek forgalma pedig várhatóan három százalékkal bővül, azonban már most mutatkoznak a keresletcsökkenés jelei - mondta Fórián Zoltán, az Agár-Európa Kft. mezőgazdasági és élelmiszeripari tanácsadási üzletágának igazgatója a Tej Terméktanács évzáró sajtótájékoztatóján.
Ausztrália és Új-Zéland ismét megjelent a világpiacon a három éves aszályt követően, az USA a termelők támogatása révén bővítette exportját, Dél-Amerika országai pedig 9 százalékkal növelték részesedésüket a világpiacon. Mivel azonban világszerte tovább bővül a termelés, a nyerstej árakat pedig emellett leginkább a növekvő készletszintek alakítják majd, hosszabb távon is tartós lesz az árcsökkenés. Évtizedes távlatban persze stabilizálódik majd az árszint, ez azonban várhatóan a 2006-osnál magasabb, és a tavalyi rekord között állapodik meg.
Mindeközben 2008 a demonstrációk éve volt az európai tejtermelők számára, a legtöbb tagállamban drasztikus árcsökkenést voltak kénytelenek tudomásul venni. Az EU-ban a tavalyi fél százalékos, javarészt az új tagoknál jelentkező növekedés után idén egy százalékkal bővül a tejtermelés. A többlet azonban már inkább Nyugat-Európában jellemző: a franciákhoz hasonlóan tovább növekszik a tejtermelés Olaszországban, a Benelux államokban, Németországban és Lengyelországban is. Utóbbiban a termelők száma idén 18 százalékkal mérséklődik, a kibocsátás mégis 2,2 százalékos bővülést mutat, vagyis gyors ütemben koncentrálódik.
Az EU tavaszi két százalékos tejkvóta emelésére vonatkozó döntése ellenére hét tagország így is túllépte a rendelkezésére álló keretet - a kvóta túllépés felét Olaszország és Németország hozta össze - ez pedig összesen 350 millió eurónyi büntetést vont maga után. Az EU belső fogyasztása egyelőre még élénk, azonban az egyre növekvő termeléssel nem tud lépést tartani, a növekvő készleteket egyre gyakrabban Európa keleti felén értékesítik. Mindeközben a közösség tejtermék exportja az idén egy százalékkal mérséklődik, hosszabb távon pedig az unió tartós világpiaci visszaszorulással, a tehénlétszám csökkenésével, de a tejhozamok növekedésével számol.
A termelői, feldolgozói oldalon jelentkező árcsökkenés a fogyasztói árakban alig érzékelhető: az EU 27 tagállamában átlagosan 10,2 százalékkal emelkedtek a tejtermékek árai, miközben a soványtejporé 38, a vajé 27, a sajté pedig egy százalékkal mérséklődött 2008 első nyolc hónapjában a tavalyi év hasonló időszakához képest - mondja Fórián.
Jövőre a tejkvóta-emelés hatására várhatóan 0,3 százalékkal emelkedik a tejtermelés, a belső exportkereslet bővülése azonban a gazdasági válság és az erős euró miatt mérséklődik majd. Leginkább a sajtok és a teljes tejpor piaca érzi meg a változást, de a soványtejpor és a vajtermelés növekedése is lelassul, mivel a tejtermelés növekményét inkább a jövedelmezőbb sajtgyártásra fordítják majd a gyártók. Az ipari felhasználás további csökkenése miatt a vajárak jelentősen mérséklődésével számol az elemző 2009-ben.
AGROTREND