A pálinkakészítés is egy külön tudomány, nem létezik két egyforma főzet. Felfedezni, összehasonlítani és megkóstolni őket ugyanolyan élvezetes, mint a legjobb borok között csemegézni.
Pálinkát főzni, főzetni mindenki tud, a végeredmény azonban hűen tükrözi az ital elkészítésének módját, és a hozzá felhasznált gyümölcsök minőségét.
Krizl Edit, a Brill Pálinkaház Kft. ügyvezetője elárulta, a kiváló minőségű pálinka elkészítésének négy titka van: először is alapanyagként teljesen érett, ízében és zamatában gazdag, egészséges gyümölcsöket kell felhasználni. Gondosnak és tudatosnak kell lennie mind a cefrekészítésnek, mind pedig az erjesztési eljárásnak.
A minőségi pálinka emellett korszerű és kímélő desztilláción esik át, hogy végül a megfelelő pihentetés és érlelés után a legkiválóbb ízű ital kerüljön a palackokba.
Aki bérfőzés keretében szeretne pálinkát készíttetni, az már biztosan tudja, hogy a cefréhez tilos cukrot hozzátenni. Ennek ellenére mind a mai napig él ez a hagyomány. Bár a hozzáadott cukor hatására valóban több lesz a pálinka mennyisége - hiszen a cukorból is szesz keletkezik - de a minőség jelentősen romlik, hiszen a gyümölcsben rejlő aromaanyagok így jóval nagyobb higításban kerülnek vissza a pohárba.
A jó minőségű pálinkák az ízgazdagságukkal tűnnek ki, és ehhez nincs szükség semmilyen segédanyagra. Arról, hogy minőségi pálinkát rejt-e a palack, érzékszerveinkkel könnyen meggyőződhetünk. Az italnak ránézésre homogénnek kell lennie.
A pálinka átlátszó, színtelen, ettől csak az érlelt és ágyas pálinkák térhetnek el, melyeket a fahordó, vagy a gyümölcs megszínezett. Illatában csak a gyümölcs fajtájára jellemző koncentrált illatokat mutathatja. Mentesnek kell lennie a cefrézés és főzés során esetlegesen keletkező hibákból adódó zavaró, kellemetlen illatoktól.
Ízlelés közben érdemes vizsgálni az ízek és illatok tartósságát, hosszúságát és harmóniáját is. A kóstoláshoz nagyon fontos a megfelelő, tulipános pohár. A jó pálinkát 18-20 fokon fogyasszuk, hogy a gyümölcs ízét és illatát minél teljesebben érezhessük. Ezek a szempontok természetesen arra az esetre vonatkoznak, amikor valaki már a kezében tartja az italt.
Más helyzet, amikor a boltban tanakodunk a polcok előtt, melyik üveget is válasszuk. Pálinkának hivatalosan csak azokat az italokat nevezhetjük, amelyek Magyarországon termett gyümölcsből, a határainkon belül készülnek, és semmilyen adalékanyagot nem tartalmaznak.
A valódi pálinka alkoholfoka minimum 37,5 százalék. Vásárláskor mindig figyeljünk a cimkére - főleg a hátsó cimkére -, ugyanis az igazi nedű összetevői között csakis a pálinka és a víz szerepelhet.
Fontos megjegyezni, hogy nem létezik olyan ital, hogy "mézes pálinka". A vásárlók úgy gondolják, hogy a név arra utal, mézet is tartalmaz az ital. Létezhetnek mézzel ízesített italok, azonban mint már említettük, a pálinka elnevezést csak azokra a nedűkre használhatjuk, melyekben semmilyen adalékanyag nincs. A választást segítik természetesen a palackokon feltüntetett versenyeredmények is.
100 kg gyümölcsből 6-8 liter pálinka
Hatalmas mennyiségű gyümölcs szükséges egy liter pálinka készítéséhez. Egy mázsányiból körülbelül 6-8 liter ital nyerhető a lepárláskor, a nedű kifőzése pedig 1200 forintba kerül literenként - érthető tehát, miért tartozik a pálinka a magasabb árkategóriájú szeszesitalok közé. Novák Lajos, a szekszárdi palánki úti pálinkafőzde üzletvezetője arról számolt be, hogy a legtöbben saját használatra főzetik az italt, általában törkölyt, személyenként általában 10-20 litert. A főzetők száma viszont tavaly óta rendkívül lecsökkent - tette hozzá az üzletvezető.
GAZDAKÖR