A szőlőtermés minden borvidéken jó minőségűnek ígérkezik, miközben a gazdák a borral teli pincék miatt értékesítési gondokkal küszködnek az ország valamennyi borvidékén.
Az idén előreláthatólag a tavalyi 3,5 millió hektoliternél kevesebb, de jobb minőségű bor kerül a pincékbe – mondta Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) főtitkára.
Ebben az esztendőben a termésbecslés szerint a tavalyival megegyező mennyiségű, mintegy 550 ezer tonna szőlő terem. Ebből a mennyiségből azonban kevesebb bor készül majd, mint tavaly, mert alacsonyabb a szőlőszemek létartalma. A kisebb mennyiséget ellensúlyozhatja az, hogy a szőlőszemek mustfoka és savtartalma alapján jó minőségűek lehetnek az idei borok – mondta Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára.
A szüret augusztus elején kezdődött a korai fajták betakarításával, és akár szeptember végére a munkák nagy része be is fejeződhet, októberre csak a késői fajták szedése marad. A szüretelők jelenleg kéthetes előnyben vannak a szokásoshoz képest. Horváth Csaba ugyanakkor felhívta a figyelmet: több termelő még nem tudja, hogy miként értékesítheti az idei termését, mert nem kötött hosszabb távú felvásárlási szerződést.
A kialakult helyzet – a tavalyról betárolt borkészlet – komoly kihatással van a szőlőpiacra. A felvásárlási árak borvidékenként és szőlőfajtánként 45 és 110 forint között mozognak, és csak jó esetben érik el a tavalyi tarifákat. A felgyülemlett óbormennyiség miatt nincs is nagy mozgás a szőlőpiacon, néhány borvidéken a nagyobb feldolgozók a felére csökkentették a felvásárolt mennyiséget.
A szabadpiaci értékesítési lehetőségek rosszak, a gazdasági válság miatt ugyanis a bor iránt megcsappant a kereslet – mondta a HNT főtitkára, hozzátéve, hogy a hitelek igénybevételének lehetősége is minimálisra csökkent a felvásárlók számára. A pénzügyi, gazdasági válság hatásai jelentkeznek a borpiacon is, ahol nem csak az értékesített mennyiség csökkent, a fogyasztók érzékenyebben reagálnak a termékek árfekvésére is.
Bár a piaci hatások alól a villányi borvidék gazdái sem tudják függetleníteni magukat, a márkanév okán náluk mérsékeltek a nehézségek. Mint Bock József, a villányi Bock Pincészet vezetője, a hegyközség elnöke beszámolt róla, a jó időjárásnak köszönhetően nagyon jó évjáratra számítanak, közepes mennyiség mellett. Ugyanakkor itt is szőlőtúlkínálat alakult ki, ami az árakban, illetőleg a mérsékelt vásárlási kedvben is megmutatkozik.
Decemberben indul a piacmentesítő borlepárlás
Százezer hektoliter újbort von ki a szakminisztérium a piacról, és december első napjaiban lehet is kezdeni a lepárlást. Erre azért van szükség, mert a kistermelők a tavalyi alacsony ár miatt nem adták el borukat, így jelenleg is tele vannak a hordók, az idei mustot pedig már nincs hová tenni. Közben a tapasztalatok szerint a kereskedőházaknál és az exportőröknél is kevesebb bor fogy, mint a válság előtt –
az emberek inkább az olcsóbb borokat keresik, nem pedig a magasabb minőségűt és árút.
Dékány András, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szóvivője elmondta, hogy az intézkedés főként az átmeneti piaci többlet okozta problémák enyhítésére szolgál. A borlepárlással nyert brandy értékesítése pedig jóval könnyebb.
AGROLINE