Bőséges burgonyatermésre számítanak a termelők, az első eredmények ezt igazolják. Idén úgy tűnik, a piac részéről az érdeklődés is nagyobb.
Hiába a sok gyorsétterem, ahol a hasábburgonya a sláger, a statisztikai adatok azt mutatják, egyre kevesebb krumplit fogyasztunk. Míg az 1950-es években 120 kiló jutott egy emberre, addig most átlagosan 60. Az elmúlt három évben Tolna megyében is egyre többen hagyták abba a burgonyatermelést, elsősorban az alacsony felvásárlási árak miatt. Ez alól a tavalyi év sem volt kivétel, a szezon kezdetén 20-25 forintot adtak a krumpli kilójáért, mondta Cseh László, a Mözsi Mezőgazdasági Szövetkezet termelési vezetője. A mözsiek a legnagyobb burgonyatermelők a megyében. A partner kistermelőkkel együtt az idén 45 hektáron vetettek krumplit, ebből öt hektáron vetőmagnak valót.
A tavalyinál 7, a tavalyelőttinél 20 hektárral kevesebb területet művelnek az idén. - Az idén nagyobb az érdeklődés a kereskedők részéről, ezért is kezdtük a szokottnál hamarabb a szedést - mondta a termelési vezető. A piros héjú, sárga húsú Asterixből vetettünk többet. Ez a fajta burgonya nem csak a szemnek szebb, de sima a héja, így a veszteség is kevesebb, amikor a háziasszonyok tisztítják. Reméljük, hogy ez a fajta lesz a kedvencük, hiszen sütésre, főzésre is kiválóan alkalmas. Az idén a tavalyinál jobb termésre számítanak, hektáronként 300-350 mázsára. Az önköltségi ára ennek a mennyiségnek 800-900 ezer forint körül van, attól függ, mennyit kell öntözni, mondta a termelési vezető. Ahol nem tudják az intenzív művelést vállalni, ott ennek csak a töredéke terem.
A burgonya ára a betakarítás időszakában a legalacsonyabb, hogy ez pontosan mit jelent, még nem tudták megmondani Mözsön. Arról lehet hallani, hogy 30-50 forintot adnak kilójáért a felvásárlók. A főutak mellett is sok termelő árusít zsákos krumplit 100-120 forintos áron. A piacokon, a zöldségesnél és a boltokban viszont most is 100-150 forint között kínálják. Nem mindegy tehát, hogy az ember kilónként cipeli haza, vagy egyszerre vesz belőle olcsóbban, többet. Persze csak akkor érdemes nagyobb mennyiséget vásárolni, ha megfelelő körülmények között tudjuk tárolni, mert úgy lesz a legdrágább a krumpli, ha a nagy része tönkremegy a meleg spájzban. A tárolás amúgy is kulcsfontosságú, mondta Szentirmai András, a Burgonya Terméktanács elnöke. Vannak termelők, akiknek nincs raktáruk, így ők most adják el a terményt. Ezzel a szezon elején letörik az árakat.
Országosan egyébként 5 százalékkal nőtt a vetésterület, annak ellenére, hogy tavaly sokan veszteségesen termeltek. Az időjárás az idén nem kedvezett a burgonyának, a száraz, meleget ez a növény nem kedveli. A legtöbb helyen az öntözés is gondot okozott. A terméktanács elnöke elmondta, évről évre újabb fajták kerülnek a piacra, melyek kiegyensúlyozott termést biztosítanak. Cseh László szerint, a magyar háziasszonyoknak is meg kell szokniuk a sárgahéjú burgonyafajtákat, mert nyugaton már 70-80 százalékban ezek uralják a piacot. Ezzel ellentétben nálunk az úgymond "mindenre jó" rózsaszín héjú Desireét keresik leginkább, pedig ez a burgonya már nincs is a piacon.
Keresni kell a jelzést: főzni, sütni, salátának
A Burgonya Terméktanács kezdeményezésére az üzletekben forgalmazott fagyasztott és hálós termékeken ma már jelölik, hogy melyik fajta mire jó: az A-val jelöltek általában salátának, a B-vel jelöltek főzni, míg a C-vel jelöltek sütésre a legalkalmasabbak. Vásárlásnál érdemes tehát a jelzésekre is figyelni. Néhány magyar burgonyafajta jelzései: Góliát: A, B, Százszorszép: A, B, Hópehely: B, C, Réka: B, C, Boró: B, C.
A burgonya termelői átlagárának alakulása
Év ár (Ft/kg)
2001 30
2003 50
2004 22
2006 32
2007 60
2008 35
AGROLINE