Címlap

Bejelentkezés


Újra itt az importdinnye-szezon

Rovat(ok):

DINNYE

Hazai termelők szerint nagyobb mennyiségű külföldi dinnye érkezik Magyarországra: sok kereskedő olasz, macedón vagy szerb termékekkel próbálja kompenzálni a kialakult "dinnyehiányt". Eközben egyre keresettebb a magyar görög: az áruházláncok elkapkodják az itthoni termést.

"Rengeteg külföldi dinnye érkezett a magyar piacra; sok áruházlánc és kereskedő is ezekkel dolgozik" - számol be tapasztalatairól Bognár János, Tolna megyei gazda, aki évente ötven hektáron termeszt dinnyét. A termelő szerint arra is akad példa, hogy nepperek átcímkézve, magyar termékként hozzák forgalomba az olasz, macedón vagy szerb gyümölcsöt.

"Általában szezon előtt, főként mediterrán országokból érkezik nagyobb mennyiségű dinnye Magyarországra. Aztán ahogy haladunk előre a magyar termelési időszakban, elfogy a délebbi országok termése, mi pedig bekapcsolódunk a szezonba. Erre alapozzuk marketingmunkánkat is. Arra törekszünk, hogy mi lehetőleg akkor kerüljünk piacra, amikor Európában és itthon is elfogy a déli dinnye" - magyarázza Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (Fruitveb) ügyvezető igazgatója. Idén azonban kevesebb a dinnye Magyarországon, mint amennyit a szezon igényelne. Mártonffy szerint ez részben annak tudható be, hogy az elmúlt években harc alakult ki az áruházláncok és beszállítók között, melynek hatására kisebb területen kezdtek dinnyét termelni a gazdák. Ugyancsak gondot okozott, hogy a hirtelen jött meleget nem tudta követni az érés. "Az összeérés miatt olykor relatív piaci hiány is kialakulhat, amit a kereskedők és felvásárlók import áruval pótolhatnak" - hangsúlyozza a szakember. Mártonffy tájékoztatása szerint bár az elmúlt években volt rá példa, hogy külföldi dinnye átcímkézve, magyar termékként került forgalomba, idén a Fruitvebhez hivatalosan nem érkezett ilyen bejelentés.

A külföldi termékek mellett természetesen magyar dinnye is van a piacon, ám sok termelő már befejezte a szezont. "Itt a Dunántúlon szerencsénk volt, később indult a szezon, így a mi földjeinken van még jó minőségű, eladható gyümölcs" - újságolja Bognár. A szedresi vállalkozó földjén rohamtempóban folyik a munka, ugyanis az áruházláncok igen élénken érdeklődnek a gyümölcs iránt. "Elindítottuk a szállítást, ám rohamosan fogy a dinnye a földekről. Naponta két kamion gyümölcsöt indítunk útnak, így várhatóan két héten belül elfogy a meglévő állomány". A termelő tapasztalatai szerint a dinnyehiány jelentősen megemelte az árakat, a nagybani ár hatvan és nyolcvan forint között mozog. Szerinte az sem zárható ki, hogy hamarosan még drágább lesz a gyümölcs.

Bognár szerint szeptemberben már nem várható rekordtermés. Mint mondja, a késői ültetésű dinnye minősége még bizonytalan. "Most akármennyire öntözik és tápoldatozzák a növényt a gazdák, az aszály megtizedeli, megviseli a dinnyét. Ha nem változik az időjárás, nem lesz jó kiadós eső, akkor nem számíthatunk rekordtermésekre".

Bár a dinnyét a tavalyinál magasabb áron veszik át az áruházláncok, egyes termelők szerint a hatalmas mértékű visszatérítések miatt így is csak aprópénz marad a beszállítók zsebében. "Van olyan üzletlánc, amelyik ötvenöt forintot fizet azért a görögdinnyéért, amit a nagybani piacon hetvenöt forintért is el lehetne adni. Ráadásul ennek tizenegy százalékát visszatérítés (például bónusz, polcpénz, reklám, zöldáru-kezelés) gyanánt ’lecsípi az árból’ és előre befizetteti a multicég" - panaszolta lapunknak egy neve elhallgatását kérő beszállító, aki szerint az akcióból akcióba lépő áruházláncok olyan szintre próbálják letörni az árakat, hogy a termelők zsebében az önköltségen kívül csak morzsa maradhat.


AGROLINE