Címlap

Bejelentkezés


Kevesebb jut élelmiszerre is

Rovat(ok):

A kiskereskedelmi forgalom jelentősen visszaesett márciusban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint. Az élelmiszer-forgalom csökkenése drasztikus, s ez további üzlet- és üzembezárásokhoz, munkahelyek megszűnéséhez vezet.

A KSH jelentése szerint márciusban 3,6, az első negyedévben 3,2 százalékkal csökkent a naptárhatástól megtisztított kiskereskedelmi forgalom az előző év hasonló időszakához képest, de az élelmiszerek esetében még ennél is nagyobb a visszaesés.

"Az élelmiszerüzletek forgalma a kiigazítatlan adatok alapján nyolc százalékkal mérséklődött, s ez a vártnál is rosszabb adat. Ilyen mértékű visszaesésére még nem igazán volt példa" – mondta lapunknak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Szerinte a vásárlási kedv visszaesésének több oka van, s a növekvő munkanélküliség és a csökkenő jövedelmek befolyásolják leginkább a keresletet. Vámos szerint egész évben erős lehet a visszaesés, és a KSH jelentése pontosan azoknak az előrejelzéseknek felelnek meg, amelyek hat-hét százalékos GDP-visszaesést vetítenek előre. A főtitkár emiatt további üzlet- és üzembezárásoktól tart. "Nehéz előre megmondani, hogyan tudják majd átvészelni az üzletek a válságot. Most még a tőkeerős multiknak is össze kell húzniuk magukat. Kevesebb a nagybevásárlás, és sokan a kisebb üzletekhez ragaszkodnak" – magyarázta Vámos.

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban 1519 milliárd forint értékű árut forgalmaztak az első negyedévben, s az eladások 47 százalékát az élelmiszerek, 15 százalékát az üzemanyagok tették ki. Továbbra is igen alacsony a gépjármű-kereskedelem volumenindexe. Az év első negyedében 25,7 százalékkal, márciusban 17,4 százalékkal csökkent a forgalom.

Az Ecostat előrejelzése borúlátó, de korántsem meglepő: a megszorító intézkedések miatt ugyanis a kiskereskedelmi forgalom további visszaesésre számítanak a szakemberek az év második felében.


MAGHYAR HÍRLAP