Nem tartozik a legismertebb boros területek közé Tamási térsége. Ám az idei kistérségi borverseny is bizonyította, hogy arrafelé is készülnek kifejezetten jó nedűk.
Példátlan mennyiségű, 301 borminta versenyzett az idei tamási kistérségi borversenyen, amelynek eredményhirdetése a hétvégén zajlott a tamási Kossuth téren, mintegy 500 érdeklődő előtt.
Módos Ernő, az egyik legelismertebb szekszárdi borász rámutatott: a minták közül 52 aranyérmes lett, azaz a minőséggel nincs különösebb baj. Igaz, a 20, a versenyből kizárt bor jelzi, akadnak mellényúlások is.
Tamási környéke a Tolnai Borvidék egyik körzete. Módos Ernő elmondása szerint a jó adottságú területek közé tartozik, amely inkább a fehérszőlő termelésére alkalmas.
A szakember megítélése szerint az itteni gazdák zöme nem árutermelésre készült fel, többségük mondhatni ösztönösen borászkodik. Ugyanakkor úgy látja, hogy az elmúlt tizenöt-húsz év alatt folyamatos a szakmai fejlődés, javulnak a nedűk ezen a vidéken is.
Szerinte a kistérségben elsősorban a saját fogyasztás biztosítása miatt van gazdasági jelentősége a bortermelésnek. Ezen túl pedig a környék turisztikai adottságainak, szolgáltatásainak kiegészítéseként jelenhet meg a bor. Módos Ernő szerint ebben a legkisebb termelőknek is jelentős esélyei vannak. Ezen helyi lehetőségek kiaknázásával pedig az itteni gazdák nem kényszerülnek a legnevesebb pincékkel megküzdeni a hipermarketek polcain.
A tamási amatőr borász, Bálizs István is ilyesfajta esélyt lát a borászkodásban. Esetében ez még inkább érthető, hiszen főállásban a tamási fürdő uszodamestereként dolgozik. Reméli, hogy a fürdő fejlesztése nyomán még több vendég érkezik majd a városba, és még több jó bort fognak megvenni.
Az iregszemcsei Papp László nedűje lett a nagydíjas a fehérborok között. Ő főállásban borászkodik, szőlője pedig Nagyszokolyon van, így némileg más szempontok alapján közelít a szakmához. Az általa termelt szőlő nagy részét kénytelen eladni. A tárolókapacitás növelésére, esetleg palackozó építésére ugyanis nincs tőkéje. Ettől függetlenül a minőségi borkészítésben továbbra is lát fantáziát.
A felsőnyéki Debella László szerint ma a magyar borászat válságban van, amiből szerinte kiutat jelentene, ha a magyar fiatalokat sikerülne megnyerni a minőségi, kulturált borfogyasztásnak. Ehhez azonban sok idő, és sokak szemléletváltozása is kell. Ő mindenesetre arra biztatja a borászokat, hogy valahogy bírják ki még azt a két évet, amíg az unión belül a magyar gazdák is a nyugatiakkal azonos támogatást kapnak, és akkortól már valóban fel tudják velük venni a versenyt.
AGROLAND