Nincs megegyezés az élelmiszerkódexet előkészítő szakértői bizottságban arról, mi számítson hazai előállítású terméknek a belföldi kiskereskedelemben.
Az üzletláncok vállalnák, hogy 80 százalékban magyar, 20 százalékban importált áruféleségeket forgalmaznak, de nincs egyetértés a hazai termék definíciójában. A bizottság legközelebb jövő hétfőn ül össze – tudtuk meg.
A gondot az okozza, hogy az élelmiszeripar nemcsak belföldi, hanem importált alapanyagokból is dolgozik. Ráadásul bizonyos ágazatokban a behozatal ma már nélkülözhetetlen, mivel az itteni termelés nem fedezi a gyártók alapanyagigényét. Ez a helyzet például a húsiparban, ahol az üzemek a felhasznált nyersanyagok 30-40 százalékát importálják a hazai sertéstermelés visszaesése miatt.
Ezért a feldolgozók nem tudják vállalni azt a termelői követelést, hogy a kiemelt élelmiszer-ipari termékek száz százalékban magyar alapanyagokból készüljenek. A 80-20 százalékos kiskereskedelmi termékarány egyébként azokra a termékcsoportokra (baromfi, sertés, tej, gabona, hal, méz, bor, zöldség-gyümölcs) vonatkozna, amelyek magyar szempontból alapvető fontosságúak.....
VG