A Fórum az alapvető élelmiszerek áfájának csökkentéséért nevű szerveződés - amely több mint 20 szakmai szervezetet és vállalatot tömörít - az alapvető élelmiszerek áfájának 10 százalék alá csökkentését javasolja, úgy, hogy az a költségvetésre nézve semleges hatással legyen - tájékoztatta a fórum szerdán az MTI-t.
Javaslatukat a fórum megrendelésére az Ernst and Young által készített tanulmányra alapozzák. A tanulmány szerint ugyanis a jelenlegi áfa-kulcs 27-ről 10 százalék alá csökkentése jelentős előnyökkel járna a magyar kormány számára, és összhangba hozná az alapvető élelmiszerek magyarországi áfáját az Európa többi országára jellemző szinttel. A főbb előnyök között szerepel a vállalatközi, valamint a vállalatok és fogyasztók közötti áfa-csalások azonnali csökkenése. További előny lenne a munkahelyek és a beruházások védelme, valamint az élelmiszerárak és az infláció megfékezése - írják.
A fórum szerint az áfa 10 százalék alá csökkentése érdekében a kormányzat fontolóra vehetné az 5 százalékos áfa-kulcs eltörlését, ami azt jelenté, hogy a jelenleg 5 százalékkal adózó összes termék az új áfa-kulcs hatálya alá kerülne. A hatástanulmányt a fórum tagjai által rendelkezésünkre bocsátott adatok, információk és más statisztikai források alapján készítette el az Ernst and Young.
A tanulmány megrendelői az összegzés megállapításait meg kívánják osztani a magyar kormánnyal, és arra számítanak, hogy áfa-javaslataikat megvitathatják az illetékes tisztviselőkkel - olvasható a közleményben.
Az Ernst and Young közleményben ismertetett tanulmánya szerint az alapvető élelmiszerekkel kapcsolatos nagyszabású áfa-csalás megbénítja az iparágat. Így ez több mint 128 milliárd forint - mintegy 500 millió euró - bevételtől fosztja meg évente az állami költségvetést. Ezért az ágazat kormányzati intézkedést sürget.
A 27 százalékos általános forgalmi adó (áfa) értékkel jelenleg Magyarországon a legmagasabb az áfa-kulcs az alapvető élelmiszerekre az Európai Unióban. A magas adó miatt virágzik az áfa-csalás és az alapvető élelmiszerek szegmensében drámai módon megnőtt a feketepiaci ügyletek száma is - állítja a közlemény.
A 128 milliárd forintos adókiesés csak óvatos becslés a szakértők szerint, amely csak az alapvető élelmiszerekre vonatkozik. Az élelmiszerekkel kapcsolatos összes csalás becsült értéke eléri a 300 milliárd forintot.
"Ágazatunkat megtizedeli az áfa-csalás. Ha ez folytatódik, nem tudunk versenyezni Magyarországon és drámai mértékben csökkenni fognak az iparági szereplők adóbefizetései" - idézi a közlemény Éder Tamást, a Bonafarm közösségi kapcsolatokért felelős igazgatóját, a Fórum az alapvető élelmiszerek áfájának csökkentéséért tagját. A tömörülés szeretne részt venni a megoldásban, és a magyar kormánnyal együtt fellépni a hatalmas mértékű csalásokkal szemben, ezért is adott megbízást a független vizsgálat elvégzésére.