Drasztikusan nőhet az idén a fizetésképtelenségi eljárások száma Magyarországon, miután nagyfokú a bizonytalanság – állítja elemzésében a Coface Hungary. A 2012-es év a tavalyinál is rosszabb lehet a magyar cégek számára.
Kifejezetten bizonytalan a mezőgazdaság, az élelmiszer– és feldolgozóipar helyzete, e szektorok termékei iránt ugyanis várhatóan nem nő a belső kereslet, ráadásul egy sor alágazat már eleve a tönk szélére sodródott. Nyomás alatt tartja a cégeket az árak volatilitása.
A tavalyinál is rosszabb lehet az idei esztendő a magyar cégek szempontjából, kifejezetten bizonytalan a mezőgazdaság, valamint az élelmiszer– és feldolgozóipar helyzete. A Coface Hungary elemzése szerint drasztikusan nőhet a fizetésképtelenségi eljárások száma Magyarországon.
„A mezőgazdaság, az élelmiszeripar és -feldolgozás idei éve azért bizonytalan, mert nem nő a belső kereslet e szektorok termékei iránt. A cégek helyzetét javítani tudná, ha a jelenleginél jobb pozíciókat tudnának az ágazat szereplői kialkudni a kereskedőkkel. Azt sem szabad a kilátások latolgatása során elfelejteni, hogy egy sor alágazat már eleve a tönk szélére sodródott, s még a nagyobbaknál is súlyos gondok merültek fel” – mondta lapunknak Kárpáti Gábor, a Coface Hungary ügyvezetője.
Bizonytalan makrogazdasági környezet, kiszámíthatatlanul ingadozó, de trendjében gyengülő forintárfolyam, emelkedő kamatlábak, még tovább szűkülő hitelforrások – csak néhány olyan tényező, amellyel a cégek vezetőinek számolniuk kell, amikor a 2012-es évet tervezik. Bagyura András, a Coface Hungary kereskedelmi igazgatója szerint 2012 már az az időszak, amikor nemhogy hónapról hónapra, hanem hétről hétre változik a gazdasági, jogszabályi makrokörnyezet, amihez a cégeknek igazodniuk kellene. Az agrárcégek, vállalkozások számára az időjárás kiszámíthatatlansága is bizonytalanná teszi a tervezést. Az esetleges beruházásokat a beszűkült banki finanszírozási lehetőségek hátráltatják.
Jó hír azonban, hogy az utóbbi időszakban csökkent a magyar élelmiszer-ipari társaságok nemzetközi versenyhátránya. A szektor szempontjából kedvező, hogy jelentős az exportpotenciál, és sok cég van tőkeerős külföldi tulajdonban, ugyanakkor hátráltató tényező is akad. Kezdve az alapanyagárak nagyfokú ingadozásától, a beszerzési ár alatti kiskereskedelmi értékesítésen át az import által támasztott egyenlőtlen versenytől a feketegazdaságig. A Coface Hungary elemzése szerint bár Magyarországon a mintegy 550-600 ezer társas vállalkozás csupán egy százaléka foglalkozik élelmiszer-ipari termeléssel, az ágazat mintegy 2,5 százalékkal járul hozzá a GDP-hez, s nagyobb szeletet hasít ki a külkereskedelemből, mint amire mérete alapján predesztinálva lenne. Fontossága is nagyobb a statisztikák által kimutatható súlyánál, hiszen ezer szállal kötődik egy sor más, nálánál meghatározóbb ágazathoz.
A Coface azzal számol, hogy 2012-ben az agráripari termékek ára továbbra is magas marad az augusztus óta tapasztalható enyhe árcsökkenés és a világgazdaság növekedésének lassulása ellenére. „Miközben a kisebb szervezetek várhatóan megszenvedik a beruházások finanszírozásával kapcsolatos nehézségeket, az élelmiszeripar konszolidációja folytatódni fog, amíg a bankhitelekhez való hozzájutás problémás marad. Ez mindenképpen a törékenyebb, pénzügyi kockázatoknak erősebben kitett vállalkozások körében a fizetésképtelenség növekedését fogja hozni” – áll a nemzetközi hitelbiztosító elemzésében. Felhívják a figyelmet arra is, hogy világszerte nyomás alatt tartja a cégeket az árak volatilitása. Magyarországon tehát sorsdöntő időszakot él az élelmiszeripar, amelynek cégei közül sok a bedőlés határán billeg.
Az agrárvállalkozások felkarolása, segítése azért is fontos lenne, mert 2011 első háromnegyed évében a nemzetgazdasági exportból a mezőgazdasági és élelmiszer-ipari termékek részesedése 8,4 százalékra emelkedett az egy évvel korábbi 7,9 százalékról, és az import 5,8 százalékos részesedése is 0,3 százalékponttal magasabb, mint a bázis időszakban volt. Az Agrárgazdasági Kutatóintézet előzetes adatai szerint tavaly az agrár-külkereskedelmi forgalom értéke minden hónapban magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában.
MAGYAR HÍRLAP