Címlap

Bejelentkezés


Uniós védelmet kérnek a szentesi paprikára

Rovat(ok):

Védetté nyilváníttatnák paprikájukat az Európai Unióban a szentesi kertészek, akiknek a szövetkezete több mindenben úttörő volt Magyarországon. A Délkertész 2002-es megalakulása óta igazi sikersztorit ír: 2 milliárdról közel 6 milliárd forintra tornázta fel árbevételét - írja cikkében a Délmagyar.

Szentesen és környékén nagy hagyománya van a paprikatermesztésnek. A kertészek többsége akkor állt át a szabadföldiről a hajtatott termesztésre, amikor a hatvanas évek végén hatalmas kiterjedésben találtak termálvizet a föld alatt. Ma a világon Szentesen van a legnagyobb olyan összefüggő üvegházrendszer, amelyet termálvízzel fűtenek. A 2002-ben még csak 237, ma viszont már 530, többségében kistermelő tagot számláló szentesi Dél-alföldi Kertészek Zöldség-Gyümölcs Termelői és Értékesítő Szövetkezetében a kertészek 95 százaléka üvegházas és fóliás termesztést folytat. Közülük egyre többen választják a biológiai növényvédelmet, s a kártevők ellen már csak hasznos rovarokat használnak, kémiai szereket egyáltalán nem – tudtuk meg Ledó Ferenc elnöktől. A szövetkezet legfontosabb terméke a paprika, amelyet itthon főként nagy áruházláncokban értékesítenek, de exportálnak is belőle Németországba, Ausztriába, Szlovákiába és Csehországba. A káposztafélékből a skandináv országokba szállítanak.

Magas minőség, minőségi árutermelés – ezt tűzte zászlajára megalakulásakor a Délkertész, amely fejlesztéseiben mindent ennek rendelt alá. – Maximálisan kiszolgáljuk tagjainkat. A szövetkezet 100 napra előre megfinanszírozza a termelőknek a palántát és azokat a biológiai növényvédelmi anyagokat, amelyek a termesztéshez szükségesek. Egy esztendő kivételével eddig minden évben 2–6 százalék közötti minőségi felárat osztottunk vissza a tagoknak. Megalakulásunk óta mindig időben, 21 napon belül kifizetjük a termelőket, kicsiket és nagyokat egyaránt. Úgy, hogy nekünk az áruházláncok 45 nap után fizetnek, vagyis a köztes időszakot mi finanszírozzuk – mondta Ledó Ferenc, a szövetkezet elnöke.

Tehetik, hiszen a szövetkezet – amely egyébként megalakulásakor gyakorlatilag vagyon nélkül kezdte a munkát – pénzügyileg biztos lábakon áll. A Délkertész 2002 óta megháromszorozta, 2 milliárdról közel 6 milliárd forintra növelte az árbevételét. Ma már egymilliárd forint tehermentes vagyonnal rendelkeznek.

A szövetkezet legfőbb döntéshozó szerve a közgyűlés, amely az „egy tag egy szavazat" elvén működik. Az elnök elmondása szerint a gazdasági válság kirobbanásakor fizették vissza az utolsó hosszú lejáratú hitelüket. Évente átlagban 60–70 millió forintot fordítanak gépvásárlásokra, felújításokra. Legutóbb 130 millió forint értékben építettek új csomagolóházat, és vásároltak korszerű gépeket, amivel megduplázták a csomagolt termékek arányát. Ledó Ferenc elmondta: erre nagy szükség van, mert sokszor szoros határidővel kell dolgozniuk. Volt, hogy 120 tonna lecsópaprikát kellett egy hét alatt 70 dekagrammos kiszerelésben leszállítaniuk egy nagy áruházláncnak. Teljesítették a feladatot.

Szövetségben

A Délkertésznél 99 százalékos a tagi hűség. Az elnök elmondása szerint nincs kegyelem azoknak, akik kalózkodnak, vagyis akik leszerződtek a szövetkezettel, mégis máshol értékesítik az árujukat. Tőlük rövid úton búcsút vesznek. Ledó Ferenc elmondása szerint a szövetkezet megalakulása óta a leszerződött mennyiséget mindig átvették a tagoktól, és azt értékesíteni is tudták, amit korszerű termelés- és piacszervezéssel értek el. A szövetkezet árualapjának 80 százaléka a szentesi kertészetekből, 20 százaléka pedig szabad felvásárlásból származik. A Délkertész főként a társszövetkezetektől – amelyekkel tavaly szekunder szervezetet alapítottak a versenyképességük növelése érdekében – vásárol termékeket, így a dombegyházi, medgyesegyházi és kecskeméti tésztől.

Biztonságosabb értékesítés

A szentesi paprika 2004 óta Kiváló Magyar Élelmiszer védjeggyel rendelkezik, 2007-ben pedig Magyar Termék díjat kapott. A Délkertész nemrégiben nyújtotta be kérelmét a szentesi paprika eredetvédelmére, mert szeretné, ha az védettséget élvezne az Európai Unióban, és prémiumtermékként nagyobb értékesítési biztonságot kapna. A procedúra akár két évig is eltarthat.



VEDD A MAGYART