Címlap

Bejelentkezés


A virsliválasztás aranyszabályai: a hústartalomra figyeljünk!

Rovat(ok):

Szilveszterkor az éves elfogyasztott virslimennyiség egyhetedét vásárolja meg a lakosság: tavaly szilveszteri időszakban megközelítőleg 3800 tonna virslit fogyasztottunk – írja közleményében a Pick Szeged Zrt. A virslipiacon 9,1 százalékos részesedéssel rendelkező cég szakemberei szerint elsősorban a felhasznált hús minősége és mennyisége befolyásolja a termék minőségét, a vásárlásnál a hústartalmat érdemes ellenőrizni.

A hazai virsli-fogyasztás minden évben növekedést mutat az év utolsó egy hetében. Tavaly megközelítőleg 27800 tonna virslit vásároltunk összesen az ACNielsen piackutató cég adatai szerint, ennek egyhetedét az ünnepekkor. A termékek 58 százalékban baromfi, 42 százalékban pedig sertéshúsból készültek. A termék kiválasztásánál inkább az ár számít az elsődleges szempontnak, bár megfigyelhető hogy az év többi napjához képest a minőség az ünnepekkor nagyobb jelentőséggel bír.
A vásárlási döntéseknél az elsődleges szempont a kedvező – gyakran akciós – ár, pedig azon túl érdemes lenne megvizsgálnunk, milyen összetevőkből készült a kiválasztott termék. Az élelmiszerbiztonsággal foglalkozó szakemberek évek óta figyelmeztetnek a gyanúsan olcsó virslik kockázataira. Eredetileg fiatal bika húsából készítették, és az arisztokraták egyik kedvenc étele volt az alapjában véve pépesítéssel készülő húskészítmény. A virslifogyasztásnak nincs régre visszanyúló történelmi hagyománya itthon, a német konyha hatására terjedt el hazánkban. Napjainkban számos kiszerelésben és ízvariánsokkal kapható a termék, amelyből a sertés és baromfi a legkelendőbb, de olyan különlegességek is megtalálhatóak a boltokban, mint a mangalicavirsli.
Szántó Zoltán, a Pick Szeged Zrt, termék menedzsere szerint a magyar fogyasztó még mindig nem elég tudatos, ha élelmiszerbiztonsági kérdésekről esik szó. Kevesen vannak tisztában a legalapvetőbb szabályokkal, amit a termék vásárláskor érdemes szem előtt tartani az egészségünk megvédése és az ízélmény fokozása érdekében. A Magyar Élelmiszerkönyv szerint a virsli hústartalma legalább 40, fehérjetartalma legalább 10, víztartalma legfeljebb 70, zsírtartalma maximum 25 százalék kell, hogy legyen.
„Sajnálatos módon a manapság kapható virslik jelentős része valóban kevés húsból, sok adalékanyagokból készül” – állítja Szántó Zoltán. Mint minden húskészítmény esetében, a virslinél is a felhasznált hús mennyisége, amely a legnagyobb mértékben befolyásolja a termék minőségét. A Pick szakembere szerint virslivásárláskor az alábbi, szabad szemmel ellenőrizhető szempontokat érdemes mérlegelni, hogy lehetőleg finom és minőségi termék kerüljön az asztalunkra. A termék csomagolásán feltüntetett hústartalom, vagyis lehetőségeink szerint azt válasszuk, amelyik nagyobb százalékban tartalmaz húst. Ha a terméken nem szerepel a hústartalom, úgy inkább kerüljük el a terméket. Ha a sertéshúson kívül például marhahús is fel van tüntetve és a két húsalapanyag százalékos arányának összege 60 százalék, vagy magasabb, akkor a termék minőségében biztosan nem fogunk csalódni, ugyanis egyes magas minőségű termékek többféle húst is tartalmazhatnak. A juhbélbe töltött termékek általában magasabb minőségi kategóriát képviselnek, ezért magasabb az árfekvésük. A laza töltésű, vagy puha állományú virslik kerülendők. Csak olyan terméket vásároljunk meg melynek gyártója jól beazonosítható, és minőség megőrzési ideje is jól olvasható.
A magas minőségű termékek a teljes Pick virsli-termékplatetta mintegy 90 százalékát teszik ki, melyek közül a legismertebb a Pick Mangalica virsli, Pick Békebeli roppanós virsli, Délhús roppanós virsli, Pick tartós beles virsli vagy a Pick frankfurter – írja a cég a közleményben. A főként gyerekeknek szánt, vitaminokkal dúsított Scooby-Doo virsli kiemelkedően magas, mintegy 81 százalékos hústartalmával a virsli kategória egyik legmagasabb minőségű terméke.



AGROMONITOR