Bolond éven vannak túl az idén a borpiaci szereplők a kevés napfény és a sok csapadék miatt – állítják a csongrádi borvidék gazdálkodói. A tavalyi termés harmadát tudták csak leszüretelni az idén, sok ültetvényen pedig egyáltalán nem volt szőlő, mert a peronoszpóra és a lisztharmat megállíthatatlanná vált ott, ahol az első permetezéssel lemaradtak a termelők. Ezért hiába nőttek a tavalyi 40-ről 80–90 forintra a kilónkénti szőlőfelvásárlói árak, a gyenge termés és a magas növényvédelmi költségek miatt 2010 sorozatban a harmadik olyan esztendő, amikor veszteséges az ágazat.
Gulyás Ferenc, a bokrosi Gulyás pincészet tulajdonosa szerint a kevés napfény és a sok csapadék miatt a borpiaci szereplők olyan bolond éven vannak túl, amely még a növényvédelemben jártas szakembereket is megtréfálta. A tavalyi termés harmadát tudták leszüretelni idén, és hiába mozdultak el a szőlőárak a 2009-es mélypontról, a kiadások is növekedtek. Ami a borokat illeti, Gulyás Ferenc úgy fogalmazott, magasabb savtartalom és kevesebb illat jellemzi őket, de minőségük még fejlődhet az elkövetkezendőkben.
Tavaly 70 ezer, az idén a legfrissebb becslések szerint mindössze 25 ezer mázsa szőlőt szüreteltek le a gazdák a borvidék 1420 hektáros területén, ennek felét a csongrádi hegyközségben – nyilatkozta a delmagyar.hu szerint Papp Ferenc. A csongrádi borvidék tanácsának titkára szerint – bár nem zárult még le az adatszolgáltatás – a megyében sok ültetvényen egyáltalán nem volt termés, mert a peronoszpóra és a lisztharmat megállíthatatlanná vált ott, ahol az első permetezéssel lemaradtak a termelők.
A 25 ezer mázsás borvidéki termésből 15 ezer került – 90 százalékban kunsági – feldolgozókhoz, a többiből a szőlészek készítettek saját bort. A mórahalmi és a pusztamérgesi hegyközségben is minden eddigit alulmúlt az idei szüret. Összességében a fajták közül a kékfrankos és zweigelt teljesített viszonylag jól, a mustfok 16,5 volt.
Hiába nőttek 40-ről 80–90 forintra a kilónkénti szőlőfelvásárlói árak, a gyenge termés és a magas növényvédelmi költségek miatt 2010 sorozatban a harmadik olyan esztendő, amikor veszteséges az ágazat – vélik szakértők Ennek ellenére a következő időszak áthidalható, de csak akkor, ha jelentősen javulnak az időjárási körülmények. Ha a szőlészek és borászok ezen kívánsága nem teljesül, szakértők szerint padlót foghat a csongrádi borvidék.
AGROMONITOR