Csaknem hatszázmillió forintos fejlesztéssel kapacitásnövelő beruházást hajtott végre a váci Naszálytej Zrt. A tejipari vállalat új tejfeldolgozó gépsora az UHT (ultra magas hőmérsékletű) és az ESL (hosszabb eltarthatóságú) hőkezelési eljárásra egyaránt alkalmas. A vállalat vezetése a fejlesztésektől azt várja, hogy a fogyasztók az ízletesebb váci termékeket választják majd az olcsóbb import UHT-tejek helyett.
Az új berendezést Kardeván Endre, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) államtitkára, Németh Vilmos, a cég elnöke, és Fördős Attila polgármester avatta fel – közölte az MTI. A vállalat új tejfeldolgozó gépsora az UHT (ultra magas hőmérsékletű) és az ESL (hosszabb eltarthatóságú) hőkezelési eljárásra egyaránt alkalmas. A fejlesztésnek köszönhetően a Naszálytej kapacitását és költséghatékonyságát is növelni tudja, és lehetővé vált, hogy tartós - tartósítószert nem tartalmazó –, valamint hosszan friss tejtermékeit modern és egyedi „sátortetős” kartondobozokba töltse.
Az 586 millió forint értékű beruházást az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alap (EMVA) idén elnyert támogatáséból, önerőből és hitelből fedezte a Naszálytej Zrt. A beruházás teljes összegéből 530 millió forintot tett ki az új töltőgépsor, 40 millió forintot raktárbővítésre és az üzemcsarnok átalakítására, további 16 millió forintot pedig vállalatirányítási rendszerének fejlesztésére fordított a vállalat.
Kardeván Endre kiemelte: a Naszálytej teljes egészében magyar tulajdonban van, magyar alapanyagot dolgoz fel és magyar munkavállalókat foglalkoztat. Hangsúlyozta: a magyar fogyasztók szemében a biztonságos és jó minőségű magyar élelmiszer felértékelődött. Az államtitkár szólt arról, hogy a kormány és a minisztérium kiemelt feladatának tekinti a magyar élelmiszeripar megerősítésesét és a hálózati gazdaság kiépítését. Nélkülözhetetlen szerep jut az élelmiszer-feldolgozásnak, amely a mezőgazdasági termékek felvásárlásával és feldolgozásával hozzájárul a vidéki munkahelyek megőrzéséhez és a vidéki életminőség javításához. Arra is rámutatott, hogy jelenleg 75 százalékos az importarány az UHT tejek hazai piacán, ezért “a kereskedelem és a hazai élelmiszer-feldogozás együttműködésének ösztönzése, és így a magyar termékek arányának növelése továbbra is a minisztérium intézkedéseinek fókuszában marad.”
Fördős Attila, Vác független polgármestere arról szólt, hogy a város számára kiemelt jelentőségűek az itt letelepedett nagy cégek, nemcsak a befolyt adók szempontjából – a Naszály a tíz legnagyobb váci adófizető közé tartozik -, hanem a foglalkoztatás miatt is. A polgármester bejelentette: amennyiben igény van rá, Vác egy évig ingyenesen biztosít helyiséget a belvárosban egy tejivó számára.
Németh Vilmos, a Naszály Zrt. elnöke elmondta: a tej eredetiségét jobban megőrző eljárás révén a váci üzemből kikerülő UHT tejek íze a friss tej ízéhez hasonló. Hozzáfűzte: a technológiai eljárás alkalmazásától azt várja a Naszálytej vezetése, hogy a magyar fogyasztók az olcsó UHT import tejek helyett a magasabb beltartalmi értékekkel bíró, jobb minőségű és frissebb ízvilágú váci tejet részesítik majd előnyben. A cég vezetője közölte: az ár kialakításakor is szempont, hogy az import UHT tejeket kiszorítsák a piacról.
A Naszálytej Zrt. évente 35 millió liter tejet dolgoz fel, 2009-es árbevétele 5,6 milliárd forint volt. A vállalat 181 embert foglalkoztat, beszállítóin és alvállalkozóin keresztül pedig 400-500 család megélhetését biztosítja.
AGROMONITOR