A békéscsabai pékségnek szállító kunszállási malom jövő év január 31-éig tartja a lisztárat, amiben megállapodtak. Több malom ugyanakkor nemcsak lisztárat, hanem lisztet sem tud garantálni.
Jövőre könnyen importlisztből süthetik majd a magyar kenyeret, mert amennyi az idén termett 1,2 millió tonna étkezési minőségű búzából itthon maradt, jó, ha februárig kitart. A Magyar Pékszövetség szombatra tisztázó beszélgetésre hívta a malomipar és a gabonakereskedők képviselőit, szeretnék tudni, hogy pontosan mennyi gabona és liszt van raktáron. Észak-Magyarországon már több pékség Szlovákiából hozza át a lisztet, mert néhány hazai őrlőüzem alapanyaghiány miatt ideiglenesen leállt.
A kartellezés miatti 2,3 milliárd forintos bírság ellen ugyan az érintett malmok fellebbeztek, de a bizonytalanságot ez is fokozza. Egyes malmok tőkehiány miatt a tonnánkénti 30 ezer forintos búzaárat sem tudták kinyögni, nemhogy a jelenlegi 50-60 ezer forintosat. A bankoktól hitelt sem remélhetnek. Híreink szerint vannak sütőüzemek, ahol hónapok óta fizetést sem kaptak a dolgozók.
Megyénkben ilyen nincs, hiszen malom is alig van, amelyik működik, annak sem meghatározó a kapacitása. A békéscsabai ATI-Pék például a kunszállási Júlia-malomból vásárolja a lisztet.
— A hírek hallatán beszéltem a malom ügyvezetőjével, megnyugtatott, hogy nyolc hónapra elegendő, jó minőségű búzájuk van, 2011. január 31-éig pedig garantálják az előre megállapodott lisztárat — mondta ifjabb Steiner László, az ATI-Pék kereskedelmi igazgatója. — Tény, hogy a betakarítás előtt még 52-53 forintért is hozzájutottunk a liszt kilójához, egy ideje 92 forintért vesszük.
A kenyér árát korábban emelték, továbbit nem terveznek, hacsak a liszt ára nem növekszik jelentősen. Bíznak abban, hogy nem fogynak ki a magyar, az európai búzakészletek, vagyis nem kell Amerikából behozni gabonát.
Rohamtempóban vetnek
Buka Lajos megyei földművelésügyi igazgató elmondta, rohamtempóban vetik a búzát a gazdák a jó időben. Pár napja még csak a 108 ezer hektáros terület 50-60 százalékán került földbe a mag, immáron 70 százaléknál tartanak. Vagyis a megyében és az országban is lesz annyi gabona, amiből biztosítható az ország kenyere. Búza nemcsak a kereskedőknél, hanem a termelőknél is van még. Megy ugyanis az egyezkedés az áron. A gazdák 28 ezer forint körüli tonnánkénti áron szerződtek, de a malmi búza most 55-60 ezer forintot ér, szeretnék, ha a piaci árat figyelembe vennék a felvásárlók.
AGROLINE