Címlap

Bejelentkezés


Nincs áfacsökkentési kormányjavaslat az élelmiszerekre - Font szerint vizsgálják az álexportot

Rovat(ok):

Egyelőre semmilyen javaslatot nem tett az élelmiszeráfa csökkentésére a kormány – derül ki a kabinet által benyújtott adómódosító jogszabályi csomagból. Font Sándor, a parlament mezőgazdasági bizottságának fideszes elnöke az agromonitor.hu-nak elmondta: összetettebb problémáról van szó egy egyszerű adómérséklésnél. Szerinte az agrárgazdasági áfakérdést főként az álexport visszaszorítása érdekében kellene megoldani, mivel a mai 25 százalékos kulcs csábít a visszaélésekre, amelyek jelentős költségvetési bevételkiesést okoznak. Ma még azonban folynak a szakértői vizsgálatok arról, hogy az adó- és vámhatósági ellenőrzések fokozása, az úgynevezett fordított áfa bevezetése vagy a tényleges áfacsökkentés lenne-e a legjobb lépés. A szakértői eredményektől és a kormány törvényalkotási ütemétől függ, hogy az agrárgazdasági áfaügy az Országgyűlésben mikor kerülhet terítékre.

Nem javasolja egyelőre a kabinet az élelmiszerek általános forgalmi adójának csökkentését – derül ki az adózási törvények módosítására benyújtott parlamenti kormányjavaslatból. Ismert ugyanakkor, hogy Kardeván Endre, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) államtitkára a közelmúltban még azt jelentette be, hogy a tárca áfamérséklési javaslatot terjeszt a kormány elé. Korábbi információink szerint a VM számos variációt fontolóra vett: ilyen volt például egy 10 százalékos egységes kulcs létrehozása a mai 25 százalékos helyett, ez azonban 200 milliárd forintos költségvetési bevételkiesést hozott volna. Emellett felmerült egy 5 százalékos és egy 18 százalékos kulcs együttes alkalmazása is. A legutóbbi variáció szerint pedig a mai is meglévő – a sütőipari és a tejtermékekre vonatkozó – 18 százalékos kedvezményes kulcs bővült volna a sertéságazati árukkal, miközben a többi élelmiszergazdasági termékre változatlanul 25 százalékos áfa maradt volna érvényben.

Az agrárgazdasági áfaügyet elsősorban az álexporttal összefüggésben kell mérlegelni – húzta alá az agromonitor.hu-nak Font Sándor. Főként a gabona- és a borágazatban okoz gondot, hogy sokan kijátsszák azt az uniós előírást, amely szerint nem kell áfát felszámítani a más EU-tagállamokba irányuló szállításoknál. Számos piaci szereplő ugyanis az áfa nélkül vásárolt termékeket ki sem szállítja az országból, vagy visszafuvarozza azokat, majd az áfa felszámításával, illetve más trükkökkel itthon ad túl rajtuk. Font Sándor szerint a 25 százalékos mai áfa a szabályozás kijátszására csábít, a visszaélések pedig csökkentik a költségvetési bevételeket.
Meg szeretnénk oldani a problémát, de összetett kérdésről van szó – közölte a bizottság elnöke. Egyelőre folynak a szakértői vizsgálatok annak megállapítására, mi lenne a legjobb lépés. Szóba jöhet az adó- és vámhatósági ellenőrzések fokozása a 25 százalékos jelenlegi áfakulcs megváltoztatása nélkül. Emellett felvetődhet az úgynevezett fordított áfa bevezetése is, amikor az adót nem a termékpályák köztes termékeire, hanem csak a végtermékekre kellene megfizetni. Harmadik lehetőségként pedig felmerülhet a tényleges áfacsökkentés is. A szakértői eredményektől és a kormány törvényalkotási ütemétől függ, hogy az agrárgazdasági áfaügy a parlamentben mikor kerülhet terítékre – tette hozzá Font Sándor.


AGROMONITOR