Címlap

Bejelentkezés


Másodlagos élelmiszer-ellenőrzések: több tonna lefoglalt hús

Rovat(ok):

A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) munkatársai július 20-a és szeptember 30-a között a bejelentett 1985 első magyarországi árubetárolási hely 44 százalékában, azaz 868 esetben tartottak ellenőrzést – jelentette be sajtótájékoztatóján Kardeván Endre, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkára. Kardeván azt is elmondta, hogy a másodlagos élelmiszer-ellenőrzések során egy közel öttonnás – a jogszabálynak megfelelően bejelentett – szállítmányról bizonyosodott be, hogy antibiotikumot tartalmaz, ezért annak forgalomba hozatalát nem engedélyezték.

Az élelmiszerbiztonsági szempontból kiemelt szállítmányokra vonatkozó 4835 előzetes bejelentés alapján az értesítések 25 százalékában, azaz összesen 1223 esetben ellenőrizték az árukat. A rendelet által előírt valamennyi bejelentés – azaz az első magyarországi tárolási helyek a szállítmányokra vonatkozó előzetes és havi bejelentések – nyomán eddig összesen 2276 ellenőrzést végezett a hatóság. Kardeván értékelése szerint a másodlagos élelmiszer-ellenőrzések eddig a vártnál jobb eredményt hoztak – írja az MTI.
A másodlagos élelmiszer-ellenőrzésről szóló jogszabálynak megfelelően, előzetes bejelentési kötelezettségének eleget téve a Hajdúhús 2000 Kft. jelezte, hogy 4855 kilogramm fagyasztott fejhúst szállított Magyarországra Németországból. Az MgSzH központi laboratóriuma szeptember végén ugyanakkor megállapította, hogy a szállítmány antibiotikumot – penicillin-származékot – tartalmaz – mondta Kardeván. Ez az áru az antibiotikum jelenléte miatt élelmiszerként nem forgalmazható, mivel az antibiotikum jelenléte az élelmiszerekben nem engedélyezett, ezért a szállítmányt meg kell semmisíteni. Azt azonban még nem döntötték el, hogy erre Németországban vagy Magyarországon kerül-e sor – mondta az államtitkár.
A másodlagos élelmiszervizsgálatok mellett a kockázatbecslésen alapuló éves ellenőrzési terv szerint folynak az élelmiszerlánc-felügyeleti ellenőrzések is. Ebbe az államtitkár szerint bele kell érteni az élelmiszerszállító és -forgalmazó létesítmények ellenőrzését, az úgynevezett monitoring mintavételeket, a borászati és növényi termékek ellenőrzését. Az élelmiszerlánc-szemléletnek megfelelően az ellenőrzések kiterjednek az állattartó telepekre, valamint a takarmány-előállításra és -forgalmazásra is.
Az államtitkár közölte: az MgSzH szakemberei augusztus 1-je és szeptember 30-a között 20613 ellenőrzést végeztek. Ennek során 71,7 tonna mennyiségű élelmiszert vontak ki a forgalomból, 19 millió forint értékben. Szankcióként 493 esetben csupán figyelmeztetést alkalmaztak, 597 esetben pedig összesen 74,4 millió forint bírságot szabtak ki. Az éves terv szerinti ellenőrzések és a másodlagos élelmiszer-vizsgálatokhoz kapcsolódó ellenőrzések száma a jelzett időszakban 22889 volt.



AGROMONITOR