Harmadik áremelési lépcsőre is szükség lehet az eddig tervezett kettő után a sütőipari termékeknél, ha a malmok – miként egyes cégek előrejelzéseiben szerepel – tovább drágítják a lisztet – közölte az agromonitor.hu-val Varga László, a Magyar Pékszövetség (MP) elnöke. Az iparág egy drágítási szakaszt már lezárt, a másodikat pedig most jelenti be kereskedelmi partnereinek. Értesüléseink szerint a fehér kenyér kilója ma 269-279 forintba kerül, tehát a korábban beharangozott, 300 forintos árak még nem alakultak ki. A harmadik áremelési lépcsőt semlegesíthetné, ha a kormány januártól a mai 18 százalékról csökkentené a sütőipari termékek áfáját. Varga László szerint maximum 5 százalékos áfára lenne szükség.
Újabb lisztáremelést jeleztek a malmok a búzaárak növekedése miatt, ezért a sütőipar is további kenyérdrágításra kényszerülhet – mondta Varga László. Ez már a harmadik árnövelési lépcső lenne a hazai piacon, miután az iparági vállalkozások egyet már szeptemberben végrehajtottak, egy másodikat pedig most jelentenek be kereskedelmi partnereiknek. A cégek kényszerpályán mozognak, mivel pénzügyi tartalékaik elfogytak – állapította meg a szövetség elnöke.
Varga László nem kívánt nyilatkozni arról, hogy a sütőipar milyen mértékű árváltoztatásokat tervez. Iparági információink szerint a pékek most 85 forint körüli árakon veszik a liszt kilóját a korábbi 52-55 forint helyett. Ennek nyomán – az eddigi sütőipari árnövelések révén - mára 269-279 forintos bolti kenyérárak alakultak ki, szemben a megelőző 200-240 forinttal. Ugyanakkor – fogalmaztak ágazati szakértők- a nyár végén kilátásba helyezett, 300 forintos kilónkénti kenyérárak még nem indokoltak, ha minden piaci szereplő – ide értve a kereskedőket is - betartja a termékpálya "játékszabályait". A további drágítás pedig attól függ, konkrétan milyen mértékben növelik még a liszt árát a molnárok. Egyes sütőipari vállalkozások nem tartják kizártnak, hogy a kilónkénti 100 forintos malomipari átadási lisztárak is létrejöhetnek a hazai piacon.
A szövetség elnöke szerint a további árváltoztatásokat az is befolyásolhatja, milyen általános forgalmi adó (áfa) vonatkozik majd a sütőipari termékekre. Mint ismert, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) a közelmúltban bejelentette, hogy az élelmiszerek áfakulcsának csökkentésére tesz javaslatot a kormánynak. Varga László hozzátette: a ma feltételezhető, harmadik drágítási ütemre vélhetően nem lenne szükség, ha az ágazatban alkalmazott, 18 százalékos mai áfa maximum 5 százalékra mérséklődne. Ennél kisebb - például egy 3-5 százalékos - lefaragás kevésbé lenne hatásos, mert a csökkentést várhatóan a kiskereskedők „benyelnék” – szögezte le az elnök.
AGROMONITOR