Címlap

Bejelentkezés


Banánáron adják majd karácsonykor a krumplit

Rovat(ok):

Sokkoló jóslatok hangzanak el arról, hogy karácsonyra a banánéval vetekszik majd a krumpli ára, vagyis 300 forint lehet kilója – írja a délmagyar.hu. Most sem olcsó a mindennapi zöldségünk: kilóját 150-200 forintért árulják a piacokon és a boltokban. A drágulásnak a termelők örülnek, mert behozza az elmúlt évek veszteségét. Spórolni magyar fajták meghonosításával tudnának.

Egyszerű az oka, hogy elszálltak a krumpliárak: nincs belőle, és Európában másutt sincs. Nálunk kétharmada termett az átlagosnak az időjárás és a belvíz miatt, ráadásul dupláját költöttük növényvédő szerre – mondja Vass Tibor 42 éves ruzsai gazdálkodó, a helyi gazdakör ügyvivője. A család másfél-két hektárnyi földjéről a termés zömét a dorozsmai nagybani piacra hordja, kilóját 100 forintért adja. A szélrózsa minden irányába viszik onnan a nagykereskedők a saját pirosas héjú kondor fajtáját és egy termelőtársa sárgás agriáját is. Mind a kettő holland fajta, sütni és főzni is kiváló, ez az elvárás, nem csak az egyikre vagy másikra keresik a vevői. Vass Tibor azt mondja, most 30-40 forint haszna van minden kilón. Ez kompenzálja az előző évek veszteségét, és ebből tartalékol jövőre.
Szerinte 5 évet kell összevetni krumpli-fronton. Utoljára öt éve volt ugyanis jó termésük, az utóbbi évek gyalázatosan alakultak, 25–33 forintot kapott a krumplijáért, az pedig az önköltsége alatt volt. Vass Tibor úgy becsüli, idén valóban várható még egy áremelés, nagyjából 20 százalékos, és tavasszal sem ússzuk meg egy hasonló, 20 százalékos növekedés nélkül.
Ruzsán ötszáz őstermelő van, minden ötödiknek 1-5 hektár krumpliföldje van, mostanra végeztek az őszi betakarítással, ebből a vége áprilisig kitart. Általában mindenki a nagybanira termel, és a krumpli mellett őszibarackkal, sárgarépával, spárgával és káposztával foglalkoznak – írja a delmagyar.hu.
A ruzsai művelődési ház tavaly szervezte az első burgonyanapot a gazdáknak, az ideit most szombaton délután 2 órától tartják szakmai előadásokkal. Az idei cél, hogy meghonosítsák az olyan magyar fajtákat, mint a fehér árnyalatú, gyorsan főzhető Hópehely, valamint a pirosas Balatoni rózsa és A Katica fajta. Leginkább spórolnának a hazai burgonyával, hiszen annak két-három évig elvethetnék a saját magját, így nem kellene évente 2–300 ezer forintot kiadni a külföldi vetőmagra.



AGROMONITOR