Évente akár 1-2 millió holland malac is érkezhet a magyar ólakba, ha a piac úgy kívánja. Mivel kevés itthon a koca, akár malacimporttal is lehet pótolni a hazai állományt. Már ha lesz rá akkora kereslet egyáltalán.
Évek óta nem igaz már a régi tézis: nézd meg, mennyi a hazai kocaállomány, és megmondod, mennyi disznót vág a húsipar! Nem igaz, mert már az idén is számottevő import malac érkezett az ólakba. Ha a szükség úgy hozza, jövőre akár 1-2 millió 20-25 kilós malac érkezhet a magyar ólakba.
Mindez elképzelhető 2009-ban. Ugyanis az európai sertésállomány 5-10 százalékkal csökkenhet. Vagyis keresleti piac is kialakulhat, ami viszonylag jó árakat alakíthat ki. Most úgy néz ki, néhány hét, hónap alatt Hollandiából érkezett hízóalapanyaggal minden erőfeszítés nélkül fel lehet tölteni a magyar telepeket – tudtuk meg Sákán Antaltól, a Magyar Sertéstenyésztők Szövetségének elnökétől.
Sőt, a hollandok betették lábukat Magyarországra: Egy holland tenyésztő már felvásárolt telepeket és tízezrével hizlalja itthon a sertéseket. Társai követhetik: olcsó a takarmány, olcsón lehet komplett telepeket venni. Egy a gond, ezeket több százmillió forintból fel kell újítani, jószerivel a teljes technológiát le kell cserélni az ólakban. Automatizálni kell, mert csak így éri meg a sertéstartás.
S hogy nem csak a holland, hanem a magyar malac is elindul vándorútra, arra bizonyíték 2008 második fele. Ezrével indultak keletre a honi disznók, és román ólakban pihentek meg. Ez húzta fel júliustól, augusztustól a keleti országrészben a hízók árát akár 360, ritkábban 400 forintra is kilónként. Az ok egyszerű: egy amerikai cég óriáshizlaldát épített Temesváron, s Romániában kevés a disznó. Így vették, veszik a környező térségből.
EFARMER