Míg tavaly alacsony felvásárlási árak mellett átlagos mennyiségű, de jó minőségű szőlő termett a Tiszazugban, addig az idén megfordult a tendencia. A kedvezőtlen, esős időjárás hatására a termés a vártnál kevesebb lett, a felvásárlási árak pedig jócskán felszöktek, persze csak a tavalyihoz képest.
Farkas Tibor tiszaföldvár-homoki szőlős gazda zömében saját fogyasztásra termel. Ettől függetlenül ő is keserű szájízzel nyilatkozott a szüreti kilátásairól.
— Virágzáskor még nem tudtuk megjósolni, hogy milyen évünk lesz — mesélte a gazda. — Áprilisban, májusban rengeteg csapadék hullott, ami meg is pecsételte az idei termés sorsát. Ennyi esőre az elmúlt három évtizedben nem is emlékszem. Hiába akartunk védekezni a lisztharmat és a peronoszpórafertőzés ellen, nem tudtuk kivédeni az időjárás szeszélyességét. Annak volt szerencséje, aki két eső között el tudott kapni egy rövid száraz időszakot. Jómagam a tervezettnél kevesebbszer, csak hétszer permeteztem, a szomszédom viszont nem tudott, neki fürt se lett a szőlőtőkéin. Farkas Tibor elmondása szerint nála szerencsére nem annyira rossz a helyzet, mint amit a gazdatársaitól hall. Az egyik szőlőjében a tavalyi termés 90, a másikban 70-75 százalékára számít. A rezisztens fajtákban, mint a Néró és a Cserszegi fűszeres nem keletkezett kára. Míg tavaly 40 mázsát hoztak a tőkék a szőlőiben, addig az idén 25-30 mázsával kalkulál.
— A szőlő mennyiségét tekintve elég gyenge az idei esztendő, a termés csak 30-40 százaléka lesz a tavalyinak — jegyezte meg Stinner Ferenc, a Tiszamenti Szőlőtermesztők Szövetkezetének elnöke, akinél a szövetkezet tiszakürti átvevőhelyén érdeklődtünk. — A felvásárlási árak tekintetében azonban jól állunk. Az Irsai Olivér kilója tavaly 62, idén 120-123 forint körül alakul, a Cserszegi tavaly 60-62 forint között mozgott, most 86-90 forintot is adnak érte. A vegyes fehérszőlő kilója 2009-ben 36-42, az idén 73-78 forintért ment, a kékszőlő kilójáért tavaly 45, most 80 forintot is megadtak, és ezek még csak a szezon eleji árak. A dupla árhoz képest azonban rosszabb feltételekkel voltak a gazdák kénytelenek szembenézni.
A szövetkezet elnöke kiemelte: Európa szerte katasztrofális az idei szőlőhelyzet. Nem csoda hát, hogy a csehek, szlovákok és szlovénok is onnan vásárolnak ahonnan tudnak, így Magyarországról is. Mivel a termelők itthon mindent eladnak, importálni kénytelenek, például olasz bort. Ez az év növényvédelmi szempontból is katasztrofális volt. Előbb a fagy, majd később a moszatgomba, peronoszpóra, majd a lisztharmat „aratott”. Ráadásul sokan nem tudták a korai növényvédelmi munkákat sem elvégezni, mivel a tavaly eladott szőlő árát csak júniusban látták viszont. Szerencsére idén más a gyakorlat: a hétvégén leadott szőlőt már következő csütörtökön ki is fizetik. Stinner Ferenc szerint az érem másik oldala azonban, hogy a borpiac nem fogja bírni a megemelkedett árakat, a kicsik tönkremennek majd.
Csökkenteni kellene a borbehozatalt
Stinner Ferenc szerint az államnak a saját termelőit kellene védenie. Ehhez azonban a bor export-import mértékét kellene megfelelő arányba hozniuk. Ezzel kapcsolatban egy érdekes adatot említett: 2007-ben 302 ezer hektó volt a borimportunk, míg az export mindössze 6 ezer. Mindez egy hagyományos szőlőtermesztő, nagy borkultúrájú országban.
AGROLINE