Kék köpenyben jelennek meg, ami éppúgy lebeg, mint a víz, amellyel dolgoznak, és amit a viseletükkel szimbolizálnak. Ők a szikvízkészítő lovagok, akik egy mellőzött hungarikumért, a szódáért dolgoznak.
Néhány esztendeje egy tucat szikvízkészítő úgy döntött Magyarországon, hogy elég volt a mellőzöttségből. Azért, hogy mesterségüknek és minőségi munkájuknak súlyt adjanak, lovagrendet alapítottak. Köztük volt a kiskörei Mónusz István is.
– Ma már általánosan elfogadott tény, hogy vannak borlovagok, pálinkalovagok, akik szakmájuk presztízsének szentelik szabadidejüket – fogalmaz a kiskörei szikvízkészítő.
– Éppen ezért a mi fejünkben is megszületett a gondolat, hogy úgy tudnánk leginkább összetartani, ha alakítanánk egy lovagrendet. Ráadásul a mi esetünkben egy méltatlanul elfeledett magyar találmányról, a szódáról van szó. A szódakészítés Jedlik Ányos nevéhez fűződik, és kevesen tudják, hogy a szikvíz is egy hungarikum. Ezért aztán bőven akad tennivaló a mi mesterségünk megismertetésében, népszerűsítésében.
A szikvízlovag egyébként nem titkolja, hogy az igazi szódának bizony komoly konkurenciái vannak. Például a palackozott ásványvizek, amelyek a kistelepüléseken manapság sokkal népszerűbbek, mint a szóda. Megfigyelhető fogyasztói tendencia, hogy a lakosok kartonokban viszik haza a palackozott ásványvizet, miközben sem idejük, sem akaratuk nincs arra, hogy elmenjenek a szikvízkészítőhöz feltöltetni a kiürült flakonokat.
– Ha megkérdezik tőlem, hogy miért jobb a szikvíz, mint az ásványvíz, akkor a minőségi összetevők mellett mindig azt mondom: szódásüveget még nem láttam az útszélre kidobva, ám ásványvizes flakonokkal tele vannak az utak, a patakok – folytatja Mónusz István. – Vagyis a környezetvédelmi tényező is egy dolog.
Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a szóda élelmiszer, és ennek megfelelően kell ügyelni a tisztaságára. Jedlik Ányos találmányáról valószínűleg sokan nem tudják, hogy mi az alaprecept. Ez a következő: 7,2 gramm szén-dioxid egy liter 12 Celsius-fokos vízhez, amelyet 50 kilogramm aktív szénen szűrnek át. Így aztán a szóda sokkal tisztább, mint a csapvíz.
A szódát régebben savanyúvíznek is nevezték, és leginkább gyógyászati célokra alkalmazták. Tudott, hogy a régi szódások igencsak hosszú életűek voltak, nem volt ritka köztük a 80–90 éves sem. A magyarázat nagyon egyszerű: készítés közben a szénsav átjárta a légutakat, és mint ilyen, vérbőséget okozott. A kedvező egészségügyi hatás akkor is igazolt, ha a régi szódavizek közel sem voltak olyan erősek, mint a maiak, hiszen a vizet és a szénsavat két lapát segítségével, kézzel keverték össze.
Ennek a különleges lovagrendnek a képviselői rendszeresen találkoznak, és hatalmas kék köpenyükben különféle gasztronómiai rendezvényeken lépnek fel. Van nagymesterük is, Varga Lajos, aki gondoskodik arról, hogy minden valamirevaló eseményen ott legyenek a szóda lovagjai. Aztán persze nem mellékes a barátság sem, hiszen a lovagság eszménye ad arra lehetőséget, hogy a szakmai kérdések megvitatása mellett az emberi kapcsolatokat is ápolják.
Szóda-protokoll
Szódával – mivelhogy víz – nem illik koccintani. Sőt még a belőle készített fröccsel sem. Ráadásul illik természeténél fogva tiszteletben tartani, hiszen a palack nyomás alatt van. Amíg az autók kerekében 1,8 bar, addig egy palackban 10–12 bar nyomás is lehet. Ezért aztán az üvegbe zárt szóda bizony veszélyes is tud lenni.
A szóda lovagjai két éve egy különleges rekordkísérletbe is belevágtak: Tóth Istvánnak jutott eszébe egy 236 literes pohár elkészítése, amelyet 2:1 arányú fröccsel töltöttek meg. A nagymágocsi Guinness-rekordkísérletet be is jelentették, a hitelesítésére azonban máig várnak.
S hogyan fogadja egy lovagi feleség a férje hobbiját? Mónuszné Ludányi Gabriella nagyon megértő lovagfeleség, hiszen ha teheti, elkíséri párját a rendezvényekre, és ha hozzájuk érkeznek, ellátja minden jóval a vendégeket. Mert – vallja a kiskörei pár – valamit mindig csinálni kell. Ha pedig már valamit csinálunk, azt tegyük szívvel-lélekkel, mert igazából akkor van értelme.
A rend tagjai mindig kékek, mint a víz
Az országban jelenleg egy tucat szikvízlovag dolgozik. Jelmezüket a szolnoki színház egyik díszlettervezője készítette. A szín egyértelmű volt, hiszen a víz is kék, ráadásul úgy hullámzik, mint a köpönyegük. Hasonlít egy papi csuhára is, utalva Jedlik Ányos hivatására, amelynek szellemiségét a mai napig őrzik Pannonhalmán. Nyakukban egy lánc, Jedlik Ányos arcképével. A lovagrendjük egyébként szekcióba tömörülve 2008 óta van jelen az Első Magyar Fehérasztal Lovagrendben.
GAZDAKÖR