A magyar érdekek védelmében a kormányzattal és a szakmai közösségekkel közösen a Magyar Agrárkamara megkérdőjelezi azokat az állításokat, melyek a minap láttak napvilágot a magyar zöldség és gyümölcs vegyszer maradványértékeivel kapcsolatban. Magyarul, a hivatalos magyar és uniós vizsgálati eredmények messze az egyik „legtisztábbnak”vegyszer maradvány mentesnek mutatják a hazai zöldséget és gyümölcsöt ellentétben egy nemzetközi szervezet állításával, melyet a Levegő Munkacsoport hozott nyilvánosságra – olvasható a Magyar Agrárkamara közleményében.
A hivatalos magyar szervek évente 10 ezernél is nagyobb mintát vesznek az árusított zöldség és gyümölcsféleségekből, ezeket akkreditált laboratóriumokban vizsgálják, és az eredményeket évről évre publikálják. Ezek alapján állítható, hogy a magyar zöldség és gyümölcs minden kockázat nélkül fogyasztható. Az Európai Unió nem is olyan rég jónak minősítette mind a hazai növény egészségügyi védekezést, mind annak ellenőrzését. Ezzel szemben napvilágot látott egy vizsgálati eredmény, melyet a Növényvédőszer Akcióhálózat Európai Tagozata végzett Szlovákiában, Magyarországon, Csehországban és Bulgáriában, s annak végkövetkeztetése az volt, hogy a magyar termékeknek csupán 21 százaléka tiszta. A gond az, hogy azt sem tudni, hogy Magyarországon magyar termékeket vásárolt-e az akcióban résztvevő Levegő Munkacsoport, vagy importból származót – állítja Szukics József, a Magyar Agrárkamara alelnöke.
A szakember szerint igencsak problémás a minták száma: csupán 14 tétel zöldségről, gyümölcsről van szó, azokat vizsgáltatta az európai szervezet. Azt viszont nem tudni, hogy ezek honnan származnak, azaz lehetnek importok is. Szukics József szerint a gond nem az, hogy úgymond civilek is végeztetnek ilyen vizsgálatokat, hanem az, hogy milyen körülmények között. Már csak azért is, mert az országos sajtó szerte kürtölte az eredményeket, a lakosságban csak az marad meg, hogy ez és ez a baj a magyar zöldséggel, gyümölccsel. Az előbb említett problémás részletek ugyanis nem jutnak el hozzájuk.
Szukics József szerint hazai termékekben nem fordulhat elő ilyen arányban – 79 százalék – problémás, növényvédő szer maradványos zöldség, gyümölcs. A nagy zöldségtermesztők és növénytermesztők exportálnak is. Az uniós szabványokat be kell tartaniuk, tehát folyamatos a kontroll. Amennyiben harmadik országba szállítanak, például nagy piac az orosz, ott még az uniósnál is szigorúbbak a szabályok. Ráadásul a gyümölcstermesztők jó része vállalta az agrár-környezetgazdálkodási előírásait, mely még ezeknél is szigorúbb ellenőrzést, munkát, folyamatos, naprakész adminisztrációt ír elő. Ez is csökkenti annak valószínűségét, hogy magyar termékeket vizsgáltatott be a Levegő Munkacsoport.
Szukics József szerint amennyiben folytatódik egy ehhez hasonló kampány a magyar kertészeti termékek ellen – amely erősen hasonlít a Négy Mancs magyarországi hadjáratára – úgy veszélybe kerülnek nemcsak a nagy, hanem a kormányzat által hatványozottabban elősegíteni szándékozott kisebb magyar termelők is. Ez utóbbiak pedig a termelés mellett jelentős foglalkoztatási potenciált jelentenek, elősegítve a vidék fejlődését, az emberek és a családok helyben maradását. Ezért az említett megalapozatlan híreszteléseket meg kell akadályozni - ez a véleménye a Magyar Agrárkamarának és támogatja a FruitVeb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanácsot és a Magyar Mérnöki és Növényorvosi Kamarát, amelyek már tiltakoztak a megalapozatlannak tűnő állítások miatt.
GAZDAKÖR