A magyar élelmiszer biztonságos – hangoztatta Kardeván Endre, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) államtitkára a I. Fenntartható Élelmiszerlánc Világtalálkozó és a X. Húshigiéniai és Húsvizsgálati Világkongresszus mai megnyitóján. Hozzátette: nincs ma a világnak olyan pontja, ahol az élelmiszerellátás biztonsága ne lenne központi kérdés. Búza László, a Foodlawment Egyesület elnöke szerint a fenntartható élelmiszerlánc alapgondolata, hogy a "talajművelés-növénytermesztés-állattenyésztés-húsfeldolgozás-ételkészítés-hulladékkezelés" lánc akkor biztonságos a jövő számára is, ha minden elemét környezettudatosan, a többivel harmonikusan összehangolva működtetik.
A fenntartható élelmiszer előállítás viszonylag újonnan megismert fogalom, kifejezi azt a törekvést, hogy ma a felelősségteljes gondolkodás a vállalkozók önmaguk érdekei mellett figyelembe veszik a környezeti és társadalmi értékeket is – jelentette ki Kardeván Endre. A világtalálkozót az Európai Élelmiszerlánc Parlament (Foodlawment) szervezi augusztus 17-22. között. Az eseményen 32 ország szakemberei, vállalkozók és a tudomány képviselői, továbbá diákok is részt vesznek.
A fenntartható élelmiszerlánc alapgondolata, hogy a "talajművelés-növénytermesztés-állattenyésztés-húsfeldolgozás-ételkészítés-hulladékkezelés" lánc akkor biztonságos a jövő számára is, ha minden elemét környezettudatosan, a többi elemmel harmonikusan összehangolva működtetik – mondta Búza László, a Foodlawment Egyesület elnöke. Magyarország a gondolat egyik úttörője: itt hozták meg ugyanis az első olyan európai élelmiszerlánc-törvényt, amely már a fenntarthatóság szempontjait is tartalmazza. A magyarországi jogi szabályozás mintáját azóta Európa szerte több mint 30 ország vette át - tette hozzá az elnök.
Az eseménysorozat központja a budai Várban van, itt rendezik meg a X. Húshigiéniai és Húsvizsgálati Világkongresszust is, amely a döntéshozók, a hatóságok, az élelmiszeripari vállalkozókés a fogyasztók közös fóruma. Az esemény megrendezésének jogát Kína és Brazília elől nyerte el Magyarország.
AGROMONITOR