Címlap

Bejelentkezés


Négy tévhit a gyümölcsfogyasztásról

Rovat(ok):

Kánikula idején legvonzóbb táplálék a gyümölcs. Mégis tartózkodsz tőle, mert azt gondolod, panaszokat okozhat? Ne űzd el étrendedből a téves hiedelmek miatt!

A gyümölcs nemcsak változatos és ízletes, de ideális egészségvédő élelmiszer. Kellő energiát biztosít, miközben nem terheli felesleges kalóriákkal a szervezeted. Bőséges rosttartalma megkönnyíti az emésztést, és ha minél több fajtáját fogyasztod, minden vitaminhoz és ásványi anyaghoz hozzájutsz.

Néhány tévhit azonban megakadályozhat, hogy a gyümölcs rendszeresen szerepeljen étrendedben. Kerüld el a félrevezető csapdákat, és bátran nyúlj a gyümölcsök után!

A puffadásért ne hibáztasd!

Gyakran tapasztalsz emésztési zavart, hasfájást, puffadást a gyümölcsök fogyasztását követően? Előfordulhat, ám ezért rendszerint nem maga a gyümölcs a felelős. Helytelen ételtársítások, rossz időzítés miatt valóban felléphetnek a kellemetlen panaszok.

A gyümölcs az összes táplálék közül a leggyorsabban halad át az emésztőrendszeren. Alig tartózkodik a gyomorban, rövid időn belül továbbhalad, miközben savtartalma és rostanyagai fokozzák a bélmozgásokat. A folyamatban azonban zavar keletkezik, ha más ételekkel együtt fogyasztod, vagy főétkezés után desszertként szerepel a tányérodon. Ilyenkor valósággal beragad a bélrendszerben, erjedésnek indul, és nem csoda, ha panaszt okoz. Ráadásul lebontásához másfajta enzimekre van szükség, mint a többi táplálékcsoport feldolgozásához. Biztosan elkerülöd a puffadást, ha a gyümölcsöt éhgyomorra fogyasztod, vagy legalább három óra időközzel a főétkezésekhez képest.

Egyes gyümölcsök emésztése akkor okozhat panaszokat, ha hasnyálmirigy- vagy epebetegséggel kell együtt élned, esetleg savtúltengéses refluxod van. Ekkor kezelőorvosodtól kérj tanácsot, mely fajtákat érdemes elkerülnöd. Ez esetben is számos gyümölcsféle közül válogathatsz, melyek kímélik emésztőrendszeredet.

Cukorbetegség esetén sem tilos

A gyümölcsök cukortartalma magas, ám egészen más hatást gyakorol a szervezetre, mint az üres kalóriákban gazdag, finomított cukor.

A diabétesz során kialakított étrendben is szükség van meghatározott mennyiségű szénhidrátra. Ezek egy része lassan felszívódó, más fajtájuk gyorsabban hasznosul. Utóbbiak közé tartoznak a gyümölcsök. Nem kell attól tartanod, hogy hirtelen és túlzott mértékben megemelik vércukorszintedet. A rostok kiegyensúlyozzák a hatást, és a gyümölcscukor nem okoz mértéktelen inzulinkiválasztást. A banánt, a szőlőt, a szilvát és az aszalt gyümölcsöket magas cukortartalmuk miatt csak ritkán, kis mennyiségben válaszd. A préselt levek gyorsabban felszívódnak, helyettük inkább edd magát a gyümölcsöt.

Nem kell a cukorbetegség szövődményeitől tartanod, ha étrendedet gondosan állítod össze. Ebben mindenképpen helyet kaphatnak a gyümölcsök, orvosod javaslatai is meggyőznek erről.

Ne féltsd a fogaidat!

Nehezen küzdesz meg a gyümölcs alapos megrágásával, és tartasz a gyümölcscukor fogszuvasodást keltő hatásától? Ha néhány szabályt betartasz, a gyümölcs valóban fogbarát táplálékká válhat.

Ha meglazultak a fogaid, a keményebb húsú gyümölcsöket reszelve, turmixolva is fogyaszthatod. Ne a befőttet válaszd, mert a befőzés során a gyümölcs vitamintartalmának nagy része megsemmisül. Ha két fog között túl nagy a rés, kellemetlen lehet a közé szoruló almahéj. Fogselyem használatával egyszerűen megszabadulhatsz tőle.

A fájdalmas szájfekély, az afta gyógyulásának idejéig kerüld a magasabb savtartalmú gyümölcsöket, de bátran választhatod a banánt, az édes almát, az őszibarackot.

A gyümölcs cukor- és savtartalma csak akkor veszélyes, ha megkezdődik a lepedék lerakódása. Az almafogyasztás nem helyettesíti a gondos szájápolást! Ne indulj közvetlenül gyümölcsevés után a fürdőszobába; a gyümölcssav enyhén megbonthatja a fogzománc külső rétegét, mely a fogkefe dörzsölő hatására elvékonyodhat. Várj húsz-harminc percet, míg helyreáll a száj sav-bázis egyensúlya, ekkor már nyugodtan előveheted a fogkefét.

A Candida-pánik

Lépten-nyomon találkozhatsz olyan téves meggyőződésekkel, hogy a Candida Albicans nevű élesztőgomba elszaporodásáért a magas cukortartalmú gyümölcsök is felelőssé tehetők. Bár a Candida valóban elsősorban szénhidrátokkal táplálkozik, túlzott jelenlétéért a gyümölcsök nem hibáztathatók.

Az élesztőgomba mindannyiunk bélrendszerében megtalálható. Akkor okoz kellemetlen tüneteket, ha mértéktelenül elárasztja a szervezetet. A meggyengült immunrendszer, a tartósítószerektől zsúfolt élelmiszerek, a finomliszt és a fehér cukor nagy esélyt ad a probléma megjelenéséhez. A gyümölcsök nem jelentenek veszélyt, mivel természetes formában tartalmazzák a cukrot, mely nem halmozódik fel a szervezetben.

Ha már utolértek a panaszok, amelyek leggyakrabban puffadás, bőrviszketés, fáradékonyság és allergiák formájában kínoznak, megfelelő diéta segítségével visszaszoríthatod a gombatámadást. Ilyenkor átmenetileg légy óvatos a gyümölcsökkel, de csak a kifejezetten édes fajtákat kerüld. A savanykás alma, a meggy, az egres és a citrusfélék helyet kaphatnak a Candida-diétában, immunerősítő C-vitamin-tartalmuk gyorsítja a gyógyulást.

Hosszú távon megelőzheted a gombák elszaporodását, ha megőrzöd szervezeted lúgos kémhatását. Ebben kitűnő segítőtárs a naponta elfogyasztott 400-500 gramm nyers gyümölcs.



PROMENAD