Az idén sem telt el egyetlen hónap sem, hogy a hatóságok ne találtak volna káros vegyi anyagokkal szennyezett élelmiszereket. A kormány szigorúbb ellenőrzési rendszert ígér, ám a szakértők attól tartanak, hogy emögött az élelmiszerimport visszaszorításának szándéka húzódik meg a magyar termékek piacvédelme érdekében, amit viszont nem díjazna az Európai Unió. Az sem világos, hogy ki fizetné meg a gyakoribb ellenőrzés pluszköltségeit.
Ötféle vegyszermaradékot talált nemrég egy budapesti áruházban árult paradicsomban a Levegő Munkacsoport által megbízott holland laboratórium, többek között az Európai Unióban betiltott procimidon nevű gombaölőszert. Utóbbi vegyszert megtalálták egy másik áruházban vásárolt fürtös uborkában is a civil szervezet nyári zöldség- és gyümölcstesztjén.
A procimidont a magyar hatóság 2007-ben kivonta a forgalomból és a türelmi idő is lejárt 2009-ben. A vegyszert az USA Környezetvédelmi Ügynöksége lehetséges emberi rákkeltőként sorolta be, az EU pedig a szaporodási képességet károsító anyagként tartja nyilván, valamint felkerült a hormonrendszert károsító anyagokat tartalmazó uniós listára is.
Vegyszerek és hatértékek
A Levegő Munkacsoport felhívta a magyar áruházláncok figyelmét, hogy nyugat-európai mintára tegyenek önkéntes intézkedéseket a szennyezett termékek forgalmazásának megszüntetésére, fokozottan figyeljenek bezerzéseikre, feltétlenül tartassák be beszállítóikkal a hatályos előírásokat. Pláne, mivel június 7-től hatályos új uniós szabályok szerint a korábbinál sokkal szigorúbb határértékek érvényesek a zöldség- és gyümölcstermékekre. A civil szervezet által megvizsgált mintákra még nem vonatkoztak az új határértékek, de figyelmeztető jel, hogy a szennyezett paradicsommintában az új határérték 7,5-szerese volt a vegyszermaradék szintje.
A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) illetékes szervezete, a Növény- és Talajvédelmi Igazgatóság eddig nem talált az általa vizsgált mintákban a határértéket meghaladó mértékű procimidont. Találtak viszont bőven más – a megengedettnél nagyobb mennyiségű – vegyszermaradékot az elmúlt hónapokban is, többek közt paradicsomban, paprikában, almás és málnás bébiételben, eperben, fejes salátában, narancsban – derül ki a kifogásolt növényi termékek listájából, amelyet kötelező közzétenni a hatóság és a minisztérium honlapján is. A kifogásolt növényi termékek gyakran érkeznek Észak-Afrikából, leginkább Marokkóból és Egyiptomból. De szlovákiai bébiételben és magyar bébialmalében is találtak egy kaptán nevű rákkeltő hatású növényvédőszert.
Legutóbb – az EU élelmiszer-biztonsági gyorsriasztási rendszerének (RASFF) figyelmezetése alapján – klórmekváttal szenyezett indiai csemegeszőlőt vontak ki több áruházláncból. A termésnövekedést serkentő klórmekvátot az EU csak a gabonák termesztésénél engedélyezi, zöldségeknél és gyümölcsöknél tilos a használata. Emiatt a Spar mintegy egymillió forint, az Aldi, a Penny Market és az Auchan százezer forintos bírságra számíthat.
HVG