Címlap

Bejelentkezés


Hiánycikk és drága lesz a krumpli?

Rovat(ok):

Mennyiségében és minőségében is gond lehet az idei burgonyával. Egyrészt a felhasznált „gagyi” vetőgumók, másrészt az időjárás miatt lesz kevésbé eltartható a termés nagyobbik része. Nem lesz érdemes ősszel zsákos krumplit venni?

Az idén 70 forintos összköltséggel kalkulálhatnak a termelők, semmi nem indokolja, hogy 100 forint alá menjen a burgonya értékesítési ára. Persze ez a hazai termesztésre igaz, ami viszont alig fedezi a magyar igények felét: míg korábban 600-700 ezer tonnát termesztettünk, addig az idén jó, ha megterem a 350 ezer tonna. Azaz az igények megközelítőleg felét a kereskedők által importált külföldi – főleg lengyel és német – krumplik fedezik majd. Ha lesz elegendő termés egyáltalán, ugyanis a sok eső e területeken – és még szlovák, cseh, spanyol körzetekben – óriási terméskiesést okoz. Így az európai piacon nagy hiány jelentkezhet.

A hazai termesztésben óriási gondot okoz, hogy az uniós csatlakozásunk óta eltelt öt évben a felére csökkent a vetőburgonya szaporító terület Magyarországon. Ellenőrizetlen szaporítóanyag kerül forgalomba, amely az államilag ellenőrzött, hatóságilag minősített vetőburgonyával köszönőviszonyban sincs. Ezek termése aztán olyan, amilyen, sokszor eleve betegségekkel, kórokozókkal fertőzött a vetőgumó, ezért van az, hogy a háziasszonyok a megvett krumplinak nem csak a héját kénytelenek a szemétbe dobni, hanem sokszor egész gumókat, mert belül feketék, rothadtak. Emiatt van az is, hogy a burgonya nagy részét alig lehet tárolni.

Minderről a berzencei Solanum Kft. által összehívott tanácskozáson beszéltek az előadók. E cég nagyhatalom a hazai vetőburgonya előállításban, mivel a 90 hektáros szaporító területével az országos összterület 41 százalékát adja. Varga György, a kft ügyvezetője elmondta: az idén gyorsan el kell adni a krumplit, csak az tárolja be, aki konténerben tudja, vagy hűtőtárolóban. Ennek időjárásra és a vetőanyag minőségére visszavezethető okai vannak.

- A világon 2, 4 százalékkal nőtt a burgonya vetésterülete, a termelés 4, 5 százalékkal bővült – mondta Kecskés Gábor, az Országos Burgonya Szövetség és Terméktanács munkatársa. A világ legnagyobb burgonyatermelője Kína, 72 millió tonnával – számolt be a sonline.hu. A mi piacainkat „bezavaró” lengyelek és németek 11 millió tonnát termelnek.



SZABADFÖLD