Kevesebb és rosszabb minőségű cseresznye és meggy termett az idén - állítják a termelők. A gazdák kiadásaival együtt idén a felvásárlási árak is nőttek.
Kevés lesz az idén a cseresznye, a meggy - állítják egybehangzóan a termelők. Egyelőre a korai érésű fajtákat érintette inkább a viharos időjárás, de ha tovább esik, a késői termésről is lemondhatunk. Nagykörűben azt mondják, a cseresznye nagy részét elvitte a víz, ami maradt, az is rosszabb minőségű, hiába lettek nagyobbak a szemek. Itt 300-ról néhány nap alatt 150-250 forintra csúsztak vissza a felvásárlási árak, az MTI úgy tudja, az időközben beérett importgyümölcs miatt. A baon.hu ugyanakkor azt írja, itthon a cseresznyéért 400 forintot is adnának, ha akadna megfelelő minőségű.
A meggytermésnek 30-40 százaléka úszott el az esővel - ezt már a Gazdakörnek mondta Szabó József, a FruitVeb, vagyis a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet elnöke. A szoljon.hu szerint a meggytermés Tiszajenőn fele a tavalyinak, miközben a felvásárlási ár itt a duplájára emelkedett. A javuló tendenciát Szabó József is megerősíti - szerinte a nemrégiben megalakult Meggytermelők Szövetségének köszönhető, hogy az információk megosztásával, a gazdák összefogásával ki tudták harcolni a magasabb árakat. A megnövekedett kilónkénti ár nem csak azért jön jól a termelőknek, mert termésük mennyisége jóval alulmúlja a szokásosat, de azért is, mert a növényvédelemre több pénzt kell költeniük a szélsőséges időjárás miatt. Különösen a monília jelent veszélyt, a megszokott hat-hét permetezés mellett idén további két-három alkalmat kellett beiktatni, hogy a termés megmeneküljön.
SZABADFÖLD