Mentik a menthetőt a kertészek, esőben, gumicsizmában szedik a szántóföldi epret. Az átázott, felpuhult talajon könnyebben rothad a gyümölcs.
– A korai és a középérésű fajták összeértek – mondta Bényi András, a faddi Venyige szövetkezet vezetője. – A színével nincs gond, de az ízét felhigította a sok eső, lekvárnak és azonnali fogyasztásra azonban kiváló. Éppen emiatt akcióznak is a faddiak, kilóját 400 forintért kínálják. A boltokban és a piacon éppen az ellenkező folyamat figyelhető meg, egyre drágább az eper, kilója 1100 és 1300 forint közötti.
Az árusok arra hivatkoznak, hogy kevés van belőle és a szezon is rövid lesz. – Ez valóban így van – mondta Bényi András –, a szokásos 5 hét helyett, jó ha még 2 hétig lehet kapni hazai epret. Hiába tér vissza a szép idő, a talajban lévő sok eső párologni fog, így záporos időre kell a jövő héten is számítani. Az epernek pedig a nagy melegben pár milliméteres csapadék is elég lesz ahhoz, hogy "elfüstöljön".
A dinnyések ennél is rosszabb helyzetben vannak. Május végén, az első nagy esőzés után rakták ki sok helyen a szabadföldi palántákat. Ők most nagyon rosszul jártak. – Ilyenre még nem volt példa, hogy június elején nem lehet kitakarni a dinnyét – mondta Bognár János szedresi termelő –, egy átlagos évben június elején már gyermekfej nagyságú a gyümölcs.
Most az járt jobban, aki óvatos volt, bár a dinnye így nyár elején már nem érzi jól magát takarásban. Sok helyen a palánták vízben állnak, az éjszakák hidegek, a növény elvesztette a gyökerének jelentős részét.
– A pénzünk és a sok munkánk van a növényben, de sok jóra nem lehet számítani – tette hozzá Bognár János. Ez a helyzet az ország többi dinnyés területén is, de hát ez senkit nem vigasztal.
AGROLINE