Címlap

Bejelentkezés


Ne jöjjön be a brazil gyümölcs

Rovat(ok):

Két magyar európai parlamenti (EP-) képviselő - a fideszes Glattfelder Béla és a szocialista Tabajdi Csaba - tiltakozott az EP mezőgazdasági szakbizottságában amiatt, hogy az EU legfőbb végrehajtó testülete, az Európai Bizottság újraindította a szabadkereskedelmi tárgyalásokat a dél-amerikai országokat tömörítő MERCOSUR-ral.

A megállapodás következtében az EU jelentős mértékben megnyitná piacait a dél-amerikai agrártermékek előtt. Ez sértené az európai és a magyar gazdák érdekét, hiszen a MERCOSUR tagja Brazília és Argentína, amelyek alacsony termelési költségeik miatt rendkívül versenyképes agrárexportőr országok - figyelmeztetett szerdai közleményében Glattfelder.

A fideszes EP-képviselő felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Bizottság az új EU-tagországok csatlakozása előtt, 1999-ben született tárgyalási mandátum alapján kezdte újra a tárgyalásokat.

"Elfogadhatatlan, hogy Brüsszel semmibe veszi a 27 tagállamból 12 érdekeit, és úgy tesz, mintha nem is történt volna meg a bővítés" - szögezte le Glattfelder Béla.

Tabajdi azt emelte ki, hogy az Európai Bizottság által követett stratégia veszélyeztetné az európai mezőgazdasági szektort, mivel az élelmiszerekre és a mezőgazdasági termelésre vonatkozó uniós normáknál jóval kevésbé szigorú szabályozás van hatályban a dél-amerikai országokban. Ez egyfelől élelmiszerbiztonsági problémához vezetne Európában, másfelől a szigorú európai normák betartása miatt az európai, köztük a magyar termelők súlyos versenyhátrányba kerülnének a dél-amerikai gazdaságokkal szemben.

"A nagyobb birtoktestek, a kedvezőbb klimatikus viszonyok, a munkások érdekvédelmének teljes hiánya, valamint az a tény, hogy gyakorlatilag hiányzik a környezetvédelmi és állatjóléti szabályozás a MERCOSUR területén, akadályozza az egyenlő feltételeket biztosító gazdasági együttműködést" - hangsúlyozta a szocialista EP-képviselő.



GAZDAKÖR