Címlap

Bejelentkezés


Szépítő, gyógyító fűszerek

Rovat(ok):

Nyissuk ki a konyhaszekrény ajtaját, és keressünk finom fűszerek, hogy segítségükkel megőrizzük egészségünket, életerőnket és szépségünket!

Az Ázsiából, Amerikából, a Karib-szigetekről és a Földközi-tenger térségéből származó, egzotikus tulajdonságokkal bíró fűszerek a fizikai és az érzelmi állapotunkra ható tulajdonsággal rendelkeznek. Használjuk teaként, hogy erősítsük az immunrendszerünket, keverjük bele masszázsolajba, készíthetünk borogatást, míg illatos füstölőként érzékeink táplálásához is hozzájárulnak.

A lehetőségek kimeríthetetlenek!

GYÖMBÉR
Csodaszerként kezelik az ázsiai gyógynövényes hagyományokban. Kiváló segítség émelygésre, emésztési zavarokra és ételmérgezés ellen. Teaként, dzsúszként is fogyasztható, és masszázsolajba is belekeverhetünk belőle egy kicsit. Hatóelemei felgyorsítják a vérkeringést, felveszik a harcot a gyulladások ellen, izomlazító hatásuk van, és enyhítik az izületi betegségek kellemetlen érzését. Antibakteriális, gombaölő és antiszeptikus (fertőzésgátló) hatású, valamint csillapítja a megfázás, a láz és az influenza tüneteit. Elősegíti a berepedezett vagy irritált bőr mielőbbi megnyugtatását, illóolajként kiváló méregtelenítő.

SÁFRÁNY
Ennek az apró, lila növénynek a három vérvörös bibéje adja a világ legdrágább fűszerét, amely nyugtatóként és parfümök alkotórészeként is megállja a helyét, s a gyógyászatban is csodákra képes. Különleges afrodiziákumként tartják számon. Csökkenti a menstruációval járó görcsös fájdalmakat, enyhíti az emésztési zavarokat, és csillapítja a vizelési problémákat. Indonéziában a száraz évszakban fogyasztják, amikor fanyar, frissítő hatóelemei a testben belülről ellensúlyozzák a szárazságot. Az aranyló növény puhítja és nyugtatja a bőrt. Indiában a hajszín világosítására használják az öblítővízbe keverve.

SZEGFŰSZEG
A mirtuszfa szárított zárt virágbimbója híres arról, hogy képes stimulálni az agyat és a testet. Illóolajának antibakteriális, érzéstelenítő és fertőtlenítő tulajdonságai vannak, helyileg alkalmazva csökkenti a fogfájást. Vérzéscsillapító hatású pattanásokra és egyéb bőrkiütésekre. A szobát kellemes illatúvá varázsolja (egy narancsot tűzdeljünk meg vele), már a középkorban is légfrissítőként használták.

FEKETE BORS
Élénkíti az emésztőrendszert, fertőzésgátló és antibakteriális hatású. Olaja a véredények kitágításával hat a vérkeringésre. Masszázsolajhoz keverve csökkenti az izomfájdalmakat, a reumatikus tüneteket és a lázat. A szétmorzsolt szemeket a test bedörzsölésére és felpezsdítésére használják. Az ájurvédában méregtelenítésre és a bőr tisztítására szolgál.

KÖMÉNYMAG
A Nílus-völgyében honos fűszer gyógyító erejét több mint ötezer évvel ezelőtt fedezték fel, és mindmáig használják a természetgyógyászatban. Serkenti az emésztőrendszert, és a bélizmok nyugtatásával enyhíti a puffadást. Az ájurvédikus gyógyászatban a pirított magvakat vízbe teszik a megfázás és a láz kikúrálásához. Indonéziában a fekete köményt felpezsdítésre és gyomorgörcsök enyhítésére használják, míg a fehér segíti az anyagcserét. Az olaja fontos illatszerek és szappan készítéséhez. A parfümöknek markánsabb aromát kölcsönözve változatosságot nyújt a virágillatú termékek között.

SZERECSENDIÓ
Egy sárgabarackszerű gyümölcs kemény magjából származik. Az ősi időkben a libidó fokozására használták. Serkentő és érzéstelenítő hatása van az emésztőrendszerre, kiváló a gyomor és a belek rendellenességeire. Balzsamként enyhíti a reumatikus tüneteket, az ájurvéda az álmatlanság leküzdésére használja. Indiában a porrá tört szerecsendiót vízzel keverve elixírként alkalmazzák az ekcéma kezelésére. Illóolajként frissíti a bőrt.

KURKUMA
A gyömbérfélék családjába tartozó fűszer Délkelet-Ázsiából származik. Alapvető fűszere a jamúnak, az indonéz gyógyfüves-gyógyítási és szépségápolási hagyománynak. Indiában és Kínában a gyökereket az emésztés elősegítésére használják, mivel serkenti a májat és az epehólyagot. Csökkenti a koleszterinszintet, és megakadályozza a vérrögképződést. Sárgás színű anyagának erőteljes vírusölő és antibakteriális hatása van. Antioxidánsként csökkenti a szabad gyökök romboló hatását. Az élénksárga fűszer elősegíti a vérkeringést. Ázsiában hajkondicionálásra, tisztító pakolásokhoz és arcmaszkokhoz használják.

KARDAMOM
A fűszert a római ínyencek tették ismertté, hogy ellensúlyozzák vele a szertelen táplálkozást. Ma az indiai ételek után kínálják az emésztés elősegítésére. Illóolajának hagyománya van a gyomorgörcsök enyhítésében. Puffadásra is alkalmazzák hasi masszázsolajként, de hatékony akkor is, ha leforrázva megisszuk. Az ősi egyiptomiak fogfehérítőként használták, valamint megédesítették vele a leheletüket, mivel a hatóanyaga lelassítja azoknak a baktériumoknak növekedését, amelyek a kellemetlen szájszagot okozzák.

FAHÉJ
Valaha többre értékelték, mint az aranyat. Fás, érzéki aromája miatt gyakran használják füstölőként és parfümök alkotóelemeként. A kellemes illatú kéreg híres lázcsillapító, a vérkeringést serkentő és a vérnyomást csökkentő hatásáról. Antibakteriális és gombaölő tulajdonságai segítenek a nátha kezelésében, míg görcsoldó hatása az emésztési problémákra nyújt megoldást. A kínai gyógyászatban a vesére és a hólyagra gyakorolt hatása miatt értékelik. Gyömbérrel kombinálva a vérkeringést serkentő testmasszázshoz használják. Vegyük át az ötletet a malájoktól, és egy keveset bázisolajhoz hozzáadva kondicionáljuk vele a fejbőrünket.



STOP