Címlap

Bejelentkezés


Svájcba szállítják a somogyi nyulat

Rovat(ok):

Olaszországba, Svájcba és Németországba szállítják amagyar nyúlhús 95 százalékát. Évente csaknem 5-6 ezer tonna árut exportálnak a hazai termelők és feldolgozók – hangzott el szerdán a Kaposvári Egyetem 22. nyúltenyésztési tudományos napján.

– Stabilizálódott a nyúlágazat helyzete – közölte tájékoztatóján Szendrő Zsolt, a Kaposvári Egyetem professzora. Három éve a rendkívül magas takarmányár súlyos nehézségekhez vezetett, sokan feladták vállalkozásukat. Az azóta eltelt időszakban – a gazdasági válság ellenére – normalizálódott az ágazat sorsa.Magyarországon jellemzően nagyüzemi gazdaságokban tenyésztenek nyulat. Szerte az országban 65 jelentős vállalkozást tartanak számon, Somogyban főként kisebb gazdaságokban foglalkoznak a tartásával.

A professzor az aktuális nehézségekre utalt: a körülményes hitelhez jutás, a tőkehiány a nyúltenyésztőknek is jelentős gondot okoz. Ez különösen a kezdő vállalkozókat érinti súlyosan. Alacsony belföldi fogyasztás mértéke is.

– Bár a magyar nyúlhús külföldön továbbra is keresett, a hazai értékesítés rendkívül szerény – folytatta. – Ez nyilván összefügg a viszonylag magas bolti árral. A rendkívül egészséges nyúlhús népszerűsítésére rövidesen újabb kampányt indít a nyúl terméktanács.

Tenyésztési program, állatjóléti kutatás és anyajuh szaporítás – e három területen nemzetközileg is elismert eredményekkel büszkélkedhet a Kaposvári Egyetem, ahol jelenleg csaknem 400, zömében Pannon fehér nyulat tartanak.

– A szaporodással kapcsolatban azt nézzük, hogy az állatnak ne kelljen hormonkezelést kapnia – fejtegette Szendrő professzor. – E témakörben különböző alternatív módszereket dolgoztunk ki.

A Kaposvári Egyetem munkatársai tudományos publikációk, közlemények sokaságát jelentették meg az elmúlt időszakban. A nemzetközi élvonalba sorolt szakmai csoport rendszeresen számot ad az eredményekről.



GAZDAKÖR