A külföldi versenytársakéhoz hasonló gazdasági feltételek biztosítását kérik az új kormánytól a magyar termelői értékesítő szervezetek (tész) - mondta Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) ügyvezető igazgatója
A szakember tájékoztatott arról, hogy a FruitVeB tész főbizottsága legutóbbi ülésén áttekintette a tész-ek helyzetét, és arra a következtetésre jutott, hogy csak a mostani gazdasági feltételek megváltoztatásával lehet versenyképessé tenni a magyar termelői értékesítő szervezeteket.
Álláspontjuk szerint az adórendszer reformjára, azaz adócsökkentésre - például az élelmiszerek áfájának mérséklésére - volna szükség. Emellett hathatósabban fel kellene lépni az ágazatban jelenleg 30-40 százalékos arányú feketegazdaság ellen. Szigorúbb importellenőrzést is javasolnak, valamint az alkalmi munkaerő foglalkoztatás rendszerének átalakítását. Szükséges lenne a bürokrácia csökkentése is - tette hozzá Mártonffy Béla, és jelezte, hogy a FruitVeB javaslatait eljuttatja az új kormánynak.
Szólt arról, hogy jelenleg a feldolgozók, hűtőházak nagy része külföldi kézben van, és jól érzékelhető, hogy ezeknek a vállalkozásoknak általában nem érdekük a magyar termelés fejlesztése. Ezért a terméktanács kezdeményezi, hogy kiemelt programként - a tész-ek mellé szervezett, vagy több tész által működtetett - magyar feldolgozók létesüljenek. Néhány milliárd forintos befejtetéssel ugyanis ezek létrehozhatók, például a korábban bezárt feldolgozóüzemek újra indításával.
Magyarországon jelenleg 67 tész működik, ebből 47 véglegesen elismert szervezet. A tész-ek a magyar zöldség-gyümölcsforgalom 18-20 százalékát fedik le, ami az elsődleges árbevételt tekintve 30-35 milliárd forintot tesz ki. A feldolgozott termékek piacán pedig ez már mintegy a 60 milliárd forintot tesz ki.
Mártonffy Béla aláhúzta: a kívánatos azonban az volna, ha a tész-ek legalább a magyar zöldség-gyümölcstermelés 40 százalékát adnák, így elérné Magyarország az unióban is versenyképes szintet ezen a területen.
GAZDAKÖR