Legsürgetőbb feladat egy közép- és hosszú távú stratégia kidolgozása lenne a magyar élelmiszergazdaság számára - többek között ezt a javaslatot tartalmazza az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége (ÉFOSZ) küldöttközgyűlésén, szerdán közzé tett állásfoglalás.
Az indítványok között szerepel még: az általános adóteher-csökkentés, az élőmunka költségeinek mérséklése a versenyképesség növelése érdekében; az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) felülvizsgálata, az élelmiszeripar megfelelő támogatása érdekében; a Magyar Termékprogram kidolgozása, a magyar élelmiszerek vásárlásának ösztönzése; valamint az ágazat jelentőségének megfelelő képviselet a kormányzati munkában.
Negyedével esett vissza a feldolgozóipar teljesítménye 2000 óta
A javaslatokat az állásfoglalás az ÉFOSZ azzal indokolja, hogy az ország uniós taggá válásának egyik legnagyobb vesztese a magyar élelmiszer-feldolgozás. Az ágazat kritikus helyzetét mutatja, hogy 2000 óta a termelés több mint húsz százalékkal, a foglalkoztatottak száma és a belföldi értékesítés aránya egyaránt huszonöt-huszonöt százalékkal csökkent. Az iparág évek óta veszteséges és súlyosan eladósodott, a beruházások értéke is folyamatosan csökken.
AGROLINE