Címlap

Bejelentkezés


Négy Manccsal piszkolják a magyart

Rovat(ok):

A Baromfi Terméktanács szerint a szervezet meg akarja osztani a hazai baromfiágazatot

Továbbra is tizenöt magyar vállalat szerepel a Négy Mancs feketelistáján. Az állatvédő szervezetnek pozitív listája is van, ezen azok a hazai cégek szerepelnek, amelyek nem dolgoznak fel kényszertömött szárnyasokat. A listán szereplő három cég közül kettő a német Wiesenhof-csoport érdekeltségéhez tartozik. A Baromfi Terméktanács szerint a Négy Mancs most arra törekszik, hogy megossza a hazai baromfiágazat szereplőit.

Az osztrák állatvédő szervezet, a Négy Mancs május 2-án frissítette legutóbb azt az „információs” listát, amelyen tizenöt magyar és húsz francia cég szerepel.

Az állatvédő szervezet azért tette feketelistára a vállalkozásokat, mert véleményük szerint azok töméssel hizlalják a szárnyasokat. Ez a módszer egyébként törvényes hazánkban és Franciaországban is, igaz, Auszt­riában betiltották, azonban az úgynevezett kényszertömött termékek importja ott is engedélyezett.

A múlt héten érdekes fordulat következett be. A Négy Mancs pozitív listát tett közzé az interneten. Ezt a listát eljuttatta ötven németországi, tizennégy svájci és harminc osztrák szupermarketnek, nagykereskedőnek és élelmiszer-áruháznak. Erre felkerült a mezőkovácsházi Pannon Lúd Kft., a Kiskunhalasi Baromfi-feldolgozó Zrt. és a debreceni Tranzit-Ker Zrt., amelyek nagyrészt külföldi tulajdonban vannak.

Az állatvédő szervezet szerint ezek a vállalatok bizonyítottan nem alkalmaznak kényszertömést és élő állatokon végzett tolltépést, továbbá nem is dolgoznak fel olyan állatokat, amelyek ilyen termelői eljárásokon estek át. A cégek csak akkor kerülhetnek a pozitív listára, ha a libatömésen alapuló májelőállítással (kényszertömés, libatömésből származó máj feldolgozása, kényszertömött szárnyasok nevelése), az élő állatokon végzett tollfosztással (élő állatok tollának bármilyen jellegű eltávolítása), valamint ezek finanszírozásával bizonyíthatóan felhagytak a vállalat minden területén és a kapcsolódó telepeken, továbbá nem jelentették be a felsoroltak újbóli bevezetését. A Négy Mancs által pozitív listára tett cégek a szervezet szerint hozzájárultak továbbá a nem bejelentett és független ellenőrzésekhez is.
„Egyértelmű siker az állatvédelem területén: a magyarországi víziszárnyas-termelők nagy része most már nem alkalmaz állatkínzást, azaz kényszertömést és az élő állatok tolltépését, ezért a felsorolt cégek termékeit ajánljuk a nyugat-európai élelmiszerláncoknak” – olvasható az állatvédők közleményében.

Az állatvédő szervezet korábban a feketelistán szereplő, most azonban a „jók” között feltüntetett Pannon Lúd Kft.-ről fizetett közleményben azt állította, hogy az a kényszertömés elleni kampány hatására hagyott fel tavaly áprilisban a kényszertömésből származó termékek előállításával, és átállt a szabad tartásból származó húsliba és pecsenyekacsa forgalmazására. Azóta azonban kiderült, hogy a német Wiesenhof-csoport érdekeltségéhez tartozó magyarországi cég döntésének hátterében nem ez, hanem racionális gazdasági döntés állt. A vállalat tulajdonosa ugyanis felismerve a pecsenyekacsa iránti keresletnövekedést, végül leállította a kényszertömést a Pannon Lúdnál, és egy másik magyarországi érdekeltségénél, a Kiskunhalasi Baromfi-feldolgozó Zrt.-nél is.

A Baromfi Terméktanács az elmúlt években nagy erőfeszítéseket tett az osztrák állatvédő szervezet lejárató kampányának tompítá­sáért. Az elmúlt esztendőben tizenhárom német és osztrák újságírót hívtak Magyarországra, hogy meggyőződhessenek a hazai libatenyésztés állapotairól.

A Baromfi Terméktanács – a Nyúl Terméktanáccsal összefogva – megállapodást kötött az általuk valódi magyar állatvédőnek tartott szervezetekkel, hogy összehangoltan segítsék az állatokkal kapcsolatos karitatív munkákat.
Bárány László, a Baromfi Terméktanács elnöke a Magyar Hírlapnak korábban úgy nyilatkozott, hogy a magyarországi tenyésztők a kiváló minőségű és korrekt árfekvésű magyar libamáj- és kacsamáj­termékekkel hamarosan visszakerülnek a német piacra. Bárány László szerint a Négy Mancs most arra törekszik, hogy megossza a hazai baromfiágazat szereplőit.



MAGYAR HÍRLAP