A marokkói paprika importjának felfüggesztését, az észak-afrikai országokból származó zöldség-gyümölcs termékek behozatalának korlátozását javasolja Glattfelder Béla fideszes európai parlamenti (EP-) képviselő az Európai Uniónak.
Mint Glattfelder kedden közölte, az EP mezőgazdasági bizottságának ülésén felszólította John Dalli élelmiszerbiztonságért felelős EU-biztost, hogy az Európai Bizottság függessze fel a marokkói paprika importját. A politikus korábban levélben fordult az ügyben Dallihoz. Áprilisban ugyanis az egészségügyi határértéket többszörösen meghaladó mennyiségű növényvédőszer-maradványt tartalmazó, Marokkóból származó paprikát találtak Magyarországon. A kérdéses növényvédőszer (hexaklórbenzol) használatát, annak egészségügyi kockázatai miatt, Európában már betiltották. Az importőr cégről a magyar hatóságok korábban megállapították, hogy - szintén Marokkóból származó - egészségre veszélyes paprikát hozott forgalomba, közölte Glattfelder Béla.
További aggodalomra ad okot - tette hozzá -, hogy nemcsak Marokkóból, hanem más észak-afrikai és közel-keleti országokból származó zöldség-gyümölcs termékekben is találtak ismétlődő jelleggel tiltott, vagy a megengedett érték többszörösét meghaladó mennyiségű szermaradványokat. A fideszes EP-képviselő ezért azt javasolta az európai biztosnak, hogy korlátozza az észak-afrikai országokból származó zöldség-gyümölcs termékek behozatalát mindaddig, amíg az európai élelmiszerbiztonságot veszélyeztető áruk behozatalának lehetősége fennáll. Emlékeztetett arra, hogy az Európai Bizottság korábban több évre felfüggesztette a kínai méz importját, miután a megengedettnél nagyobb mennyiségű antibiotikumot találtak benne.
Magyarországon évente mintegy 200 ezer tonna szántóföldi, illetve hajtatott paprikát termesztenek - mondta az MTI-nek Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) ügyvezető igazgatója. Közölte: a magyar paprikatermés mintegy 40 százalékát viszik ki az országból, a többit belföldön adják el. Az import a magyar össztermés mintegy 10 százalékát, azaz megközelítőleg húszezer tonnát tesz ki, amely elsősorban a téli és kora tavaszi hónapokban érkezik Magyarországra. Az import több mint fele származik Marokkóból.
A vegyszermaradványokat a paprikában a szakember azzal magyarázta, hogy azokban a hónapokban, amikor Magyarországra importálják az árut, csúcsszezon van a termelésben az észak-afrikai országban. Ezért az úgynevezett elöregedett állományt jelentősebb vegyszermennyiséggel védik, de a vegyszerezés akkor is előfordulhat, ha inváziószerű rovarkártétel van kilátásban.
GAZDAKÖR