A nyers tej hazai termelői átlagára kilogrammonként 67,81 forint volt februárban, 2 százalékkal emelkedett januárhoz viszonyítva. A feldolgozók nyers tej felvásárlása 9 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Kiviteli ára februárban 68,97 forint volt, stagnált januárhoz képest, és mindössze 2 százalékkal volt magasabb a belpiaci árnál. A feldolgozók nyers tej kivitele egy hónap alatt 25, a termelőké és a kereskedőké 10 százalékkal csökkent. Termelői ára januárban Új-Zélandon 5 százalékkal, az Európai Unióban 3 százalékkal nőtt, míg az USA-ban 2 százalékkal csökkent decemberhez képest. Februárban az USA-ban további 1 százalékkal csökkent a nyers tej ára.
Az EU-ban március elejétől, az intervenciós időszak kezdetével tovább emelkedhetnek már amúgy is magas vaj és sovány tejpor készleteket. A Bizottság a készleteket a rászorultak között kívánja májustól szétosztani. Az EU-ban március 17-én a vaj intervenciós készlete 75 900, a sovány tejporé 257 338 tonna volt, nem változott a március 3-ai felajánláshoz képest, a vaj magántárolási készlete 24 százalékkal,19 855 tonnára nőtt.
A nyers tej kivitele stagnált 2009-ben az előző évhez képest. A fölözött nyers tej kivitele az olasz spotárak 21 százalékos csökkenésének hatására 30 százalékkal esett vissza, a csekély részesedésű félzsírosé 50-szeresére emelkedett, míg a legnagyobb arányú teljes tejé több mint 2 százalékkal nőtt. A teljes tej kivitele Olaszországba 24 százalékkal, Romániába 36 százalékkal bővült, míg Szlovéniába 38 százalékkal, Szlovákiába 22 százalékkal csökkent.
A dobozos tej behozatala másfélszeresére nőtt az előző évhez képest, amelynek csaknem 90 százalékát a félzsíros 1,5 százalékos UHT tej adta. Az alacsonyabb zsírtartalmú tejek fogyasztása emelkedett az elmúlt években, így visszaszorult a hazai piacot meghatározó 2,8 százalékos zsírtartalmú tejek részesedése. Az alacsony zsírtartalmú termék fogyasztása elsősorban a fiatalok között figyelhető meg. A származási országok köréből Szlovákia és Csehország emelkedik ki. A dobozos tej kivitele az elmúlt években folyamatosan bővült. A kivitel 46 százalékát a fölözött, 42 százalékát a félzsíros, 11 százalékát a teljes tej tette ki. A teljes dobozos tej kivitele ötszörösére, a félzsíros tejé háromszorosára, a fölözötté 14 százalékkal nőtt 2009-ben az előző évhez képest. A dobozos tejimport a teljes tejnél háromszorosa, a félzsíros tejnél több mint hatszorosa a kivitelnek, a fölözött tej esetében azonban a kivitel túlszárnyalja a behozatalt.
A sajt kivitele 2003 óta a felére esett vissza, míg a behozatal háromszorosára emelkedett. A múlt évben stagnált a sajtbehozatal, míg a sajtkivitel 2003 óta először nőtt. A sajtimportban továbbra is Németország (46%) és Lengyelország (22%) részesedése a meghatározó. A kivitelből Románia (21%), Libanon (19%), Németország (11%) és Szaúd-Arábia (10%) emelkedik ki. Emellett Németországba is nőtt 21 százalékkal a sajtkivitel, míg Romániába 8 százalékkal csökkent.
GAZDAKÖR