Miközben a génmódosítás kavar vitákat, Európa-szerte nő a bioélelmiszerek aránya is. Magyarország a középmezőnyben bandukol - állítja egy kutatás. A jelek szerint nálunk még késik a fellendülés.
Évről évre nő a biotermékek termelése és fogyasztása. A bio-termő területek 2007 és 2008 közt 7,4 százalékkal gyarapodtak az Európai Unióban - állítja az Esurostat kutatása. Az unióban Olaszország termel a legnagyobb területen bioélelmiszert, őket Spanyolország, Nagy-Britannia és Franciaország követi. Hazánk 2008-as adatok szerint tizenkettedik a sorban, a térségben Csehország, Lengyelország és Szlovákia is megelőzi. Az összes mezőgazdasági terület arányában a legtöbb bioélelmiszert ugyanakkor Ausztria termeli. Hazánkban 2008-as adatok alapján 120 ezer hektárt, azaz a termőterület 2 százalékát használták biocélokra - e területek 55 százaléka legelő és kaszáló volt, s 40 százalék feletti volt a szántók aránya. A termelést ekkor itthon 1614 biogazdaság végezte, miközben unió-szerte csaknem 200 ezer ilyen gazdaság működött.
Mindenütt egyre többen vásárolják is a bioélelmiszert - a zászlóvivő országokban magasabb bázisról 20-30 százalékkal is nőhet évente a fogyasztás, míg nálunk nagyjából tizedével bővül a biotermékek fogyasztása évről évre, ami azonban még így sem éri el az egy százalékot. Magyarországon a termelés is lassan növekszik, a kutatás 10 százalékra teszi a bio minősítés előtt álló területek arányát a már bio-t termő földekhez képest. Ez igen kevés ahhoz képest, hogy a hozzánk képest már most is jobban álló Spanyolországban vagy Lengyelországban a 40 százalékot is meghaladja ez az arány. A termelés még így is jobban áll nálunk, mint a fogyasztás, derül ki az Eurostat adataiból: az itthon termelt bioélelmiszerek jó részét a nagyobb fogyasztói bázissal rendelkező nyugati országokba exportálja hazánk.
SZABADFÖLD