Címlap

Bejelentkezés


Most a tojáságazatot támadja a Négy Mancs - A BTT felhívja a vállalkozások figyelmét, hogy ne válaszoljanak a kérdőívekre

Rovat(ok):

Újabb támadást intézett a Négy Mancs (NM) elnevezésű szervezet a hazai baromfipiaci szereplők ellen, és ezúttal a tojáságazatot vette célba. Az NM levélben megfogalmazott kérdőívet küldött a tojásfeldolgozóknak – elsősorban a tésztagyártóknak és a cukrászatoknak -, amelyben adatokat kér az élelmiszerek „tojástartalmának címkézési irányelveiről”. A Baromfi Termék Tanács (BTT) felhívja a vállalkozások figyelmét, hogy ne töltsék ki és ne küldjék vissza a Négy Mancs kérdőíveit, mert a szervezetnek semmilyen jogosítványa nincs arra, hogy ilyen információszolgáltatásra tartson igényt. A lobbista-lejárató kampányt folytató NM létjogosultsága is megkérdőjelezhető – hangsúlyozza a BTT.

„Ezúton keressük meg Önöket levelünkkel, azzal a kéréssel, hogy szíveskedjenek szervezetünket tájékoztatni cégük feldolgozott élelmiszerek tojástartalmának címkézésére vonatkozó irányelvéről” – fogalmaz levelében a Négy Mancs. A szervezet érvelése szerint minden tojástartalmú termék esetében fel kell tüntetni a csomagoláson, hogy a tojótyúkok ketreces vagy mélyalmos tartásban élnek-e. Az NM utal az európai uniós rendelkezésekre, amelyek értelmében a termelőknek 2012. január elsejétől a hagyományos ketreces tojótyúk-tartásról át kell térniük az állatjóléti szempontoknak jobban megfelelő új ketrecekre. A szervezet levelét elsősorban a hazai tojásfeldolgozóknak – tésztagyártóknak és cukrászatoknak – küldte ki, de eljuttatta azt a nagy áruházláncokhoz is.

A BTT felháborítónak tartja a levél tartalmát, és az NM kezdeményezését a magyar tojáságazat tönkretételére irányuló lépésként értékeli. A terméktanács leszögezi: a Négy Mancsnak semmilyen jogosítványa nincs arra, hogy a gazdasági szereplőktől ilyen típusú információszolgáltatásra tartson igényt. Ráadásul a levélen nem szerepel konkrét aláíró személy sem, így a BTT szerint az NM ismét "rejtőzködő" módon igyekszik kellemetlen helyzetbe hozni a hazai baromfipiaci szereplőket. Ezért a terméktanács felhívja a vállalkozások figyelmét, hogy ne töltsék ki és ne küldjék vissza a kérdőíveket. Emellett pedig partnereiket is vegyék rá arra, hogy a válaszadást tagadják meg – hangsúlyozza a BTT.

Ma sem az unióban, sem Magyarországon nincs olyan jogszabály, amely előírná a technológia jelölését az élelmiszerek csomagolásán – állapítja meg a terméktanács. Az NM-levél érvrendszerében a hagyományos ketreces tojástermelést tekinti negatívnak, amely azonban ma még minden előírásnak megfelel, és a termelők magyar kormányzati támogatással jelentős erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy a jövő évtől szigorodó uniós állatjóléti rendelkezéseknek is megfeleljenek. A ketreccserével kapcsolatos viták Brüsszelben sem zárultak le, és az Európai Bizottság a gazdálkodók számára várhatóan további átmeneti időszakot biztosít a felkészülésre. Az NM levele azonban végső soron nem különbözteti meg egymástól a hagyományos és az új típusú ketreces tartást, ezért a szervezet megfogalmazásából az is kiolvasható, hogy a jövőben mindenféle ketreces tojástermelés ellen támadást kíván indítani – hívja fel a figyelmet a BTT.

A Négy Mancs Alapítvány valós szakmai állatjóléti-állatvédelmi tevékenység helyett Magyarországon lejárató-lobbista kampányt folytat, ezért a szervezet létjogosultsága is megkérdőjelezhető – hangsúlyozza a terméktanács. Mint ismert, a BTT novemberben az NM-mel szemben törvényességi felügyeleti kérelmet nyújtott be a Budapesti Főügyészségre, korábban pedig a Fővárosi Bíróságon a szentesi Hungerit Zrt. indított kártérítési pert az alapítvánnyal szemben. Ezt megelőzően Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos szintén az ügyészséghez fordult a Négy Mancs kifogásolható gazdálkodása miatt, majd a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) is adóvizsgálatot indított az alapítványnál. Budai Gyula tegnapi tájékoztatóján újra megerősítette, hogy az NM Magyarországon törvénysértően működik. A kormány minden törvényes eszközzel fel kíván lépni a szervezettel szemben – szögezte le.



AGROLINE