Készletmozgás
A RoolWikiBÓL
Készletmozgás
Tartalomjegyzék |
Bevezetés
Jelen dokumentum a készletmozgások használatának elősegítésére jött létre.
Készletmozgások és kapcsolódó jogosultságok beállítása
Készültség-raktár összerendelés
A túraszervezés eredményeként az érintett raktárak megkapják a kiadásra készletmozgás utasításokat. Az, hogy melyik raktár szolgálja ki az adott tételeket, a Törzsadatok/Raktározás törzsadatok/Készültség raktár formon rögzíthető készültség-raktár összerendelés határozza meg.
Készletmozgás jogosultság
Készletmozgás jogosultság kombinációk
A készletmozgás jogosultság (1) a Törzsadatok/Felhasználó/Készletmozgás jogosultság menüpontból indítható el, itt rögzíthetjük az előforduló/engedélyezni kívánt raktár-mozgásnem-üzem mozgáskombinációkat. A következők beállítása szükséges:
- Raktár kód, Raktár név kiválasztása.
- Mozgásnem kód, Mozgásnem név kiválasztása
- Készletbevételnél a Gyártó üzem kód, Gyártó üzem név kiválasztása és elmentése.
Felhasználó készletmozgás jogosultságok
A Felhasználó készletmozgás jogosultságok (2) a Törzsadatok/Felhasználó/Felhasználó készletmozgás jogosultságok formon felhasználónként rögzíthetjük az adott felhasználónak engedélyezni kívánt raktár-mozgásnem-üzem mozgáskombinációkat (az előző törzs szerint.
Itt a következők beállítása szükséges:
Felső ablak:
- Felhasználó felvétele vagy kiválasztása
Alsó ablak:
- Raktár kód, Raktár név kiválasztása.
- Mozgásnem kód, Mozgásnem név kiválasztása.
- Készletbevételnél a Gyártó üzem kód, Gyártó üzem név kiválasztása és mentése.
Készletmozgás szabályok
A Raktározás/Raktározás törzsadat/Készletmozgás szabály munkafüzetében az útvonal jelleg szerint fel kell venni a különböző mozgás szabályokat.
Az útvonal jelleg értékei:
Stornózás
Stornózás
A már érvényesített bizonylatokon már nincs mód módosításra, az esetleg tévesen megadott mennyiségeket csak stornózással lehet korrigálni. Stornózásnál az alábbiakra kell figyelmet fordítani:
- A stornózás minden esetben a stornózott bizonylattal ellentétes irányú készletmozgást jelent, azaz bevételezést kitárolással, kiadást betárolással tudunk stornózni.
- A stornó bizonylat dátumának minden esetben egyeznie kell a stornózott bizonylat dátumával.
- A stornó bizonylatnak ugyan abba a raktárba kell irányulnia, mint a stornózottnak, és a mozgásnemnek a stornózott mozgásnem stornó párjának kell lennie és csak a bozonylaton mozgatott termékek stornózhatóak, és csak a mozgatott mennyiségben.
- Minden stornózáskor meg kell adni a stornózott bizonylat számát (javasolt az éréklistából a már ismert szűrési technikával kikeresni, pl: a 15-KMS-R/2007 számú bizonylatot az értéklistából (F9) vagy '15%' szűrőfeltétellel keresni.
- A stornó bizonylatot is érvényesíteni kell.
Ellenőrzés
A napi munka ellenőrzésére a bizonylatok rögzítő felülete a legalkalmasabb.
- Az F7 billentyű megnyomásával átváltunk lekérdező üzemmódba, így meg tudjuk adni a szükséges szűrő feltételeket.
- Megadjuk a felhasználó nevünket, a dátumot és kiválasztjuk a „Rögzítés alatti” státuszt.
- Az F8 billentyű lenyomásával az szűrőfeltételek figyelembe vételével frissítjük a képernyőt.
- Érvényesítsük az így megtalált bizonylatot.
- Nyomtassuk ki a készletmozgás bizonylatot.
- Ismételjük meg a folyamatot mindaddig, amíg a leírt módon nem találunk újabb bizonylatot.
Kézi adatgyűjtés
A kézi adatgyűjtő programot (Raktározás/Készlet mozgás/Kézi adatgyűjtés) indítva a "mozgás szabály" nyomógomb hatására indul el a "Mozgás szabály" program ahol:
- Ha van rögzítés alatti mozgás, akkor csak a bejelentkezett felhasználó készletmozgás jogosultságával indíthatja el az alábbi funkciókat:
- Töröl
- Érvényesít
- Folytat
- Töröl
- Ha nincs rögzítés alatti mozgás, akkor csak az "Új" nyomógomb hatására indul el az új bizonylat oldal, ahol a mozgás szabály kód megadásával (kézi vagy vonalkód leolvasás formában) vagy listábaól választhatóan adható meg az új mozgás szabálya. A kiválasztás csak akkor történhet meg, ha bejelentkezett felhasználónak van az adott mozgásaokhoz megfelelő készletmozgás jogosultsága. A kiválasztás után megjenik a bizonylat rögzít oldal, ahol megadható a hívatkozás, megjegyzés és az útvonal jellegtől függően a munkaszám. A kiválaszt nyomógombra létrejönnek a készletmozgás fejek és elindul az adatgyűjtő oldal.
Adatgyűjtés
- A vonalkód mezőben, ha a rendszer paraméter által megadott értéktől kisebb a vonalkód mezőben megadott számsorozat karaktereinek hossza, akkor azt a program automatikusan mennyiségként kezeli és bekerül a mennyiség mezőbe.
- A megadott cikk azonosító vagy EAN13 azonosító által meghatározott cikkre és mennyiségre történik a mozgatandó tételek rögzítése. Ha a program az adott cikkből az adott raktárban több fajta tételü készletet is talál, akkor a FIFO elvnek megfelelően választ ki 1 vagy többet. Több tételt abban az esetben rögzít, ha az adott mennyiség nagyobb mint az első kiválasztott tétel készletének mennyisége.
- Több tétel esetén ha a megajánlott tételek nem megfelelőek, akkor a Módosít nyomógombbal a tétel mennyiségek felülírhatóak és a Mentés gombbal rögzíthetőek figyelembe véve az eredetileg megadott mennyiséget.
- Az Összesítő nyomógombbal Cikkre összesítve listázhatóak a mozgatott cikkek.
- Tételek nyomógombra egy mozgatott cikk tételei láthatóak ahol a Töröl nyomógombbal egy mozgatott cikk összes tétele törölhatő.
- Az adatgyűjtő oldalon vissza navigálható a mozgás szabály oldalra, ahol a Töröl nyomógombbal akár egy kiválasztott teljes készletmozgás törölhatő ill. az Érvényesít nyomógombbal a érvényesíthető.
- Az Összesítő nyomógombbal Cikkre összesítve listázhatóak a mozgatott cikkek.
Bizonylat generálás
A Bizonylat generálás munkafüzet a Törzsadatok/Raktározás törzsadatok/Bizonylat generálás menüpontból indítható el.
Bizonylat generálás szabály:
- Az itt létrehozott szabályok alapján, készletmozgás érvényesítéskor automatikusan új bizonylatok generálódnak.
- Tételeiben megadott raktár - mozgásnem párokra és sorrendre generálódnak a bizonylatok.
- Az indítás szabály előírja, hogy mely bizonylatoknál hajtódjon ez végre.
- Azoknál a bizonylatoknál hajtódik végre, melyek raktár - mozgásnem párjai szerepelnek egy adott bizonylat generálás indítás szabályában.
Bizonylatok létrehozása:
- Bevételi bizonylatot a Betárolás munkafüzetben, kiadási bizonylatot pedig a Kitárolás munkafüzetben hozhatunk létre. (Bővebben a betárolás és kitárolás pontban.)
Bizonylatok stornózása:
- Bizonylatokat csak ellentétes mozgásnemmel stortnózhatunk, tehát bevételi bizonylatot a Kitárolás munkafüzetben kiadással, kiadási bizonylatot pedig a Betárolás munkafüzetben bevételezéssel. (Bővebben a stornózás pontban.)
Készletmozgás bizonylatok áttekintése
A Készletmozgás böngésző munkafüzet a Raktározás/Készletmozgás/Készletmozgás böngésző menüpontjából indítható el.
Itt lehetőségünk van pl.: felhasználóra, típusra, bizonylat számra, raktárra… leszűrni a készletmozgásokat. Ha a felső ablakban egy bizonylatszámmal rendelkező sorra állunk az alsó ablakban megtekinthető lesz a mozgáshoz tartozó cikkek listája.
Készletkezelés fogalmak
Készletmozgás bizonylat:
- Adott készletmozgást dokumentáló, szigorú számadású bizonylat. Kiemelt adatai: azonosítja az átadót, az átvevőt, a mozgásnemmel tipizálja a gazdasági eseményt, rögzíti a mozgatott tételeket, mennyiségeket. A bizonylat kinyomtatható.
Készletmozgatási utasítás:
- Előzetesen a rendszerben rögzített készletmozgatási utasítás, mely alapján elvégzendő a készlet mozgatása. Az utasítás a mozgatandó cikkeken és mennyiségeken túl előír(hat)ja a készletmozgás egyéb jellemzőit is (pl. mozgásnem, munkaszám, partner...), ezzel szűkítve a készletmozgás bizonylat kiállításakor megadandó adatok körét.