ROOL Bázis Start - Technológia
A RoolWikiBÓL
Technológia
A technológiai törzsadat-rendszer keretében rögzítésre kerül az egyes (gyártási) feladatok végrehajtásához szükséges lépések, műveletek, azok szabályai és kapcsolódó normái.
Az előállítás és értékesítés minden fázisában tételesen azonosítanunk kell az alábbi érintett termékköröket:Termék azonosítási módok a ROOL Bázis rendszerben:
- Beszerzett termékek.
- Gyártás során előállított félkész/késztemékek.
Cikkelemes azonosítás:
- A termékek nem kerülnek tételes azonosításra. Mozgatáskor csak a cikk azonosítandó továbbá megadandó a mozgatott mennyiség. Az élelmiszerrel érintkező vagy beépülő anyagok azonosítására nem alkalmazható.
Tételes (sarzsos) azonosítás:
- A cikk azonosításán belül az adott termék tételei is követésre kerülnek. Mozgatáskor a cikk és a mozgatott tétel is azonosítandó, továbbá megadandó a mozgatott mennyiség.
Gyáriszámos (és tételes) azonosítás:
- A cikk és a tétel azonosításán túl a tétel gyáriszámmal ellátott – tipikusan bontásra nem kerülő – egységei kerülnek azonosításra. A gyáriszám globálisan egyedi azonosítója az adott (pl. gyűjtőcsomag) egységnek, számos jellemző kapcsolódik hozzá a rendszerben (pl. pillanatnyi helye, jelölt termék-egység története, előállítási jellemzői, mozgásai). Mozgatáskor a gyáriszám (vonalkódos) azonosítása önmagában azonosítja a mozgatott tételt, cikket és egyben a mozgatandó mennyiséget is.
Egyedi csomag (és tételes) azonosítás:
- Tipikusan a gyűjtőcsomagoláson belüli egyedi csomagolás gyáriszámos azonosítását teszi lehetővé.
Az azonosítási módot a cikktörzs részeként minden egyes cikkhez (vállalatfüggően) elő kell írnunk.
- Az azonosításra alapvetően kétféle hordozó technikát alkalmazhatunk:
- Adott, egyben mozgatott mennyiségre helyezünk azonosítót, amely mindig a termékkel együtt, ahhoz tapadva mozog (pl. gyáriszámos vonalkód a késztermék kartonon)a terméket tároló/szállító eszközt egyedileg azonosítjuk („mozgó tárhely”) és minden változáskor adminisztráljuk az azonosított eszközbe tett tételt, így mindig tudjuk, hogy éppen mely tétel van az adott eszközben (pl. húsoskocsi/keret/szekrény/polc/függesztő egyedileg azonosítva egyedi sorszámmal).
- További azonosítási lehetőség adott gyáriszámok logisztikai egységként való kezelésére a raklapcímkével való összefogásuk. Lehetőség van mind cikk szempontjából homogén raklap mind vegyes raklap képzésére.
- A jelzések a gyakorlatban kétféle formátumban jelennek meg:
- Ember által értelmezhető információ (szöveges felirat, tintasugaras ráfestés, kézi felirat, pecsét, …).
- Gépi feldolgozásra alkalmas információ (vonalkód, RFID, ...).
Nyomonkövetés:
- Az előállítási lánc minden pontján biztosítani kell az anyagok illetve a termékek azonosíthatóságát egyben az azonosítók és a vonatkozó információk összekapcsolását.
- A vállalat minden érintett beszerzett cikkét tételesen azonosítani kell.
- A gyártás során minden érintett tevékenység végzésére (műveletre/folyamatra) biztosítani kell az alábbiakat:
- Az input anyagokat tételesen azonosítva kapja.
- Az output anyagokat tételesen azonosítsa.
- Az input és az output anyagok nyomonkövetési kapcsolatát teremtse meg és rögzítse.
- Rögzítse a gyártási körülmények előírt jellemzőit.
- A készletezés és szállítás során (bevételezés, tárolás/mozgatás, kiadás) meg kell őrizni a nyomonkövetési azonosítást.
- Mindezen adatok ne (csak) a dolgozók „fejében” és/vagy papír bizonylatokon legyenek elérhetőek, hanem az integrált informatikai rendszer szerves részét képezzék kapcsolva az alap operatív folyamatok adminisztrációjához. Az adatokat lehetőség szerint azok felmerülési helyén, késleltetés nélkül rögzítsük az informatikai rendszerbe.
Referencia könyv hivatkozások
Részletes leírás található a ROOL Bázis Referencia könyvben a következő linke(ke)n:
Technológia