Elhárult az utolsó akadály is az Algériába irányuló magyar marhahúsexport elől, miután Kardeván Endre, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) államtitkára Algírban megállapodott a hízó- és vágómarhák állategészségügyi bizonyítványának kölcsönös elfogadásáról Rachid Bougueddour ottani országos főállatorvossal. Az októberben között magyar-algériai egyezmény szerint további magyar élelmiszergazdasági lehetőségek is nyílhatnak az észak-afrikai országban.
A magyar élelmiszerbiztonságért felelős államtitkár a magyar-algériai agrár-külkereskedelem fejlesztése érdekében utazott az észak-afrikai országba – közölte a VM. A tárgyalásokon egyesség született arról, hogy a jövőben gabonát, húsféléket, zöldség-gyümölcsöt, tejport, vetőmagot, mézet, fűszerpaprikát és számos magyar élelmiszer alapanyagot és feldolgozott terméket szállíthatunk Algériába.
A VM tájékoztatása szerint Kardeván Endrét fogadja az algériai mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter is. Rachid Benaissa a 75., jubileumi Országos Mezőgazdasági Kiállításon októberben járt Magyarországon, és mezőgazdasági együttműködési megállapodást írt alá Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszterrel. Kardeván Endre a Budapesten aláírt megállapodás részleteiről tárgyal az algériai mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszterrel. Ezt követően felkeresi a Mesterséges Megtermékenyítési és Genetikai Fejlesztési Országos Központot, az Állattenyésztési Műszaki Intézetet, és az Országos Állatorvosi Intézetet is.
A kétoldalú szerződés szerint Magyarország nagy genetikai értékű tenyészbikákat és szaporító anyagokat exportálhat Algírba, és magyar szakemberek bemutató-oktató bázis kialakításában, valamint közös kutatási programokban vehetnek részt.
Algéria nagymértékben szeretné növelni a baromfihús fogyasztását az országban. Ennek érdekében a szakminisztérium komoly beruházásokat tervez. A Budapesten aláírt megállapodás alapján magyar szakemberek közreműködnek és segítik az algériai baromfitenyésztés modernizálását és fejlesztését.
Mindkét ország határozott célja, hogy a két ország vállalatai között erősödjenek a kereskedelmi kapcsolatok – derül ki a VM közleményéből. A megállapodás értelmében magyar szakemberek erdőtervekkel, tapasztalatcserével vesznek részt a főváros, Algír természeti környezetét megóvó és helyreállító programban. A dokumentumban rögzítették azt is, hogy az algériai fél igényt tart mintagazdaságok víztakarékos és nem hagyományos öntözési berendezésekkel történő felszerelésére.
AGROMONITOR