Szeptemberre derülhet ki, milyen mértékben változhatnak a kenyérárak a hazai piacon – nyilatkozta az agromonitor.hu-nak Kurdi András, a Magyar Pékszövetség (MPSZ) elnöke. Iparági szakértők ma arra számítanak, hogy a lisztárak stagnálnak vagy csökkennek majd a már megkezdődött búza-betakarítás után. Kurdi András szerint azonban egyelőre sem a búza-, sem a lisztárak nem stabilizálódtak, így számos bizonytalansági tényező jellemzi a piacot. A tavalyi búzaszezon 33-38 ezer forintos tonnánkénti felvásárlási árakkal indult, amelyek viszont idén tavaszra 80 ezer forint fölé szöktek. Most a kezdeti árszint 45-55 ezer forint között mozog, de a várakozások szerint az elmúlt évi drágulási hullám nem ismétlődik meg. Ugyanakkor fennáll a veszélye annak, hogy a forgóeszköz-hiányos malmok elől a búzát kereskedők vásárolják fel, és a meglóduló export mégis felhajthatja a hazai árakat.
Sem a búza-, sem a lisztpiacon nincsenek kialakult árviszonyok, ezért egyelőre nem lehet megjósolni, miként változnak majd a kenyérárak a búza-betakarítás után – közölte Kurdi András. A búza tonnája ma 45-55 ezer forint között mozog, de a sütőipar tapasztalatai szerint a malmoknak nincsenek egységes elképzeléseik az aratást követő lisztpiaci helyzetről. A molnárok korábban úgy nyilatkoztak, hogy tavasszal „előre beárazták” a búza-betakarítás utánra várható árszintet, így a liszt további drágulására nem kell számítani. Egyes sütőipari várakozások szerint ugyanakkor akár lisztárcsökkenés is bekövetkezhet. Leghamarabb azonban a bizonytalan mai piaci viszonyok tisztázódása után, szeptemberre derülhet ki, hogy az új búzaszezon milyen hatást gyakorol a kenyérárakra – mondta az MPSZ elnöke.
A sütőipari cégeket az elmúlt szezon eseményei is óvatossá teszik, mivel az ideinél jóval alacsonyabb, 33-38 ezer forintos tavalyi tonnánkénti induló búzaárak ez év tavaszára drasztikus módon, 80 ezer forint fölé drágultak. Ennek nyomán – közölte Kurdi András – a malmi átadási lisztárak kéthetenkénti változással kilónként 40-50 forintról 115-118 forintra emelkedtek, miközben a pékek kenyérár-növelési próbálkozásaiból a multinacionális élelmiszerláncok mindössze egyet ismertek el. A sütőipar ma a kenyeret 175-215 forintos kilónkénti átadási árakon adja, a kereskedelemben azonban rendkívül szórt árképzési gyakorlat alakult ki. Az agromonitor.hu információi szerint a fehér- és félbarna kenyérféleségek kilónkénti árai 270-320 forint között mozognak az üzletekben.
A hivatalosan várt, 3,9 millió tonnás búzatermés bőven fedezheti az 1,1-1,2 millió tonnás éves malmi őrlési szükségletet, de a hazai piacon feszültséget okozhat, hogy az árumennyiség jelentős részt a molnárok elől az exportáló kereskedők vihetik el. A malomipari vállalkozások jelentős része ugyanis forgóeszközgondokkal küszködik, ezért csak egy-két havi búzaigényét vásárolhatja meg egyszerre. Kiszámíthatatlanságot okoz az is, hogy a nemzetközi piacok is feszültek és idegesen reagálnak a különböző hírekre. Az eurobúza ára például legutóbb a mértékadónak számító párizsi tőzsdén csökkent nyolchavi mélypontra az amerikai termésről szóló hírek és vélelmezett spekulációs ügyletek hatására.
AGROMONITOR