Címlap

Bejelentkezés


Karácsonyig nem lesz drágulás

Rovat(ok):

Csongrád megye - Közelíti a 40 forintot a tojás ára a piacokon, az üzletekben a legkisebb átmérőjűek kerülnek ennyibe. Karácsonyig nem lesz drágulás, de januártól 50 forintos ár jöhet – az országban 100 baromfitelep zár be a „ketreccsere" miatt.

Az irányelvek szerint az új ketrecekben „fejenként" legalább 750 négyzetcentiméter mozgástér kell – szemben a mostani 550-nel, egy A/4-es lap méretével. Minden tyúkhoz 15 centiméteres ülőrúd tartozik. Gondoskodni kell korlátozás nélkül használható etetővályúról, amelynek tyúkonként legalább 12 centiméter hosszúnak kell lennie. Minden szárnyasnak jár a kétszelepes vagy kétcsészés itató is.

Káoszt és magas tojásárat okoz a magyar piacon a ketreccsere, illetve a tojóstyúk-állomány csökkenése – állapítja meg a Baromfi Terméktanács. Az áremelkedés már megkezdődött, és a prognózisok szerint hosszan tartó, folyamatos lesz. Ma a termelői nettó tojásár darabonként 23–26 forint között mozog – napról napra emelkedik –, csomagolva elérte a 38-at. A hazai árak rövid időn belül megközelíthetik az 50 forintot. Néhány üzletlánc boltjaiban már nincs is tojás: az uniós „import" nehézkes, mivel a tojáskínálat máshol is csökkent, a behozatalt pedig a gyenge forint nehezíti.

Mi okozza a helyzetet? Kotogány János, aki 1971 óta árul tojást a Mars téren, azt mondta: bezárnak a baromfitelepek, mivel nincs pénzük, nem tudják megvalósítani a 2012. január 1-jétől életbe lépő szigorúbb uniós szabályozáshoz szükséges beruházásokat.

Eddig nem érte meg

A másik alternatív, úgynevezett egy légterű istállós tartást egy forráskúti termelő, Nemes Nagy Zsolt próbálta ki, majd, miután több 100 millió forintot ráköltött a telepére, csaknem 2 évvel ezelőtt kénytelen volt bezárni. Ő várja, hogy újra megnyithassa a telepet és tojáscsomagolóját, amivel egyedül ő rendelkezik a megyében. Ehhez az kell, hogy a piac megfizesse a drágább tartást.

A cég, amelyiktől a tojást veszi, évekkel ezelőtt áttért az EU-konform ketrecekre. Kotogányék most még 40 forint alatti áron kínálják a tojást, de nem tudják, mi lesz jövő évtől. Ha kevesebb az áru, a kereskedő jól járhat – de Kotogány János szerint nincs abban semmi jó, ha egymás kezéből veszik ki a tojást. A termelő ugyanis annak adja az árut, aki többet ígér.

A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal felmérései szerint Magyarországon mintegy 550 tojóstyúk-tartó telep van, fele már új típusú. A fennmaradó közel 280 telepből 100 a januártól hatályos, új szabályozási előírásokat nem akarja vagy nem tudja teljesíteni, náluk a tojóstyúk-tartást és az étkezésitojás-termelést fel kell számolni. A 100 telepen több mint 220 ezer tojóstyúk-férőhely szűnhet meg – derül ki a hivatalos összesítésekből. Azoknak, akik a rendelkezéseknek meg kívánnak felelni, az Európai Bizottság 2012. július 31-éig átmeneti időszakot biztosít. A beruházáshoz a Vidékfejlesztési Minisztérium 3 milliárd forintos támogatást nyújt az Új Magyarország Vidékfejlesztési Programból.

Az átmeneti periódusban viszont a hagyományos rendszerben megtermelt tojásokat csak ipari feldolgozási célokra – tojáspor és tojáslé készítésére – lehetne értékesíteni. A szaktárca azt szeretné elérni, hogy ebben az átmeneti helyzetben is étkezésiként adhassák el a hagyományos tojásokat. Beszéltünk egy Csongrád megyei termelővel, aki neve elhallgatását kérve elmesélte: tyúkjai mesterséges megtermékenyítéssel keltetésre alkalmas, úgynevezett tenyésztojásokat tojnak. Eddig a tojásokat nem csak keltetőknek adhatta el. Az EU ezt jövőre már nem engedi, nehogy így kerüljék el a termelők a ketreces tartás előírásait. Most várja, mit tud kiharcolni az agrártárca.



AGROLINE