Címlap

Bejelentkezés


Holland disznóból magyar áfahiány

Rovat(ok):

Egymilliárd forint áfát csal el az az ukrán-magyar bűnszervezet, amelyet a napokban számolt fel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) – hangzott el a szervezet csütörtöki sajtótájékoztatóján. Az akcióban négy személyt elfogtak, őket a bíróság házi őrizetbe helyezte. Számos jel utal azonban arra, hogy a gyanúsítottak száma az elkövetkező hetekben tovább nőhet.

A bűnszervezet Hollandiából vásárolt sertéshúst közösségen belüli vásárlóként áfamentesen. Magyarországon aztán (papíron) több cégen átfuttatták, a kereskedelmi lánc végén már olcsóbban cserélt gazdát a disznó, mint amennyiért eredetileg Hollandiában megvásárolták. Néhány szállítmány után egyebek között ez tűnt fel az adóellenőröknek.

Az élő állatokat magyarországi vágóhidaknak adták át, a félsertéseket különböző húsfeldolgozóknak, majd az általuk előállított hústermékeket papíron kivitték az országból, hogy valamelyik uniós tagállamban értékesítsék. Valójában a hús és a húskészítmények áfás áron magyar kereskedőkhöz, multinacionális vállalatok üzletláncainak polcaira került.

A szervezet mesés haszonra tett szert. Fiktív számlák felhasználásával áfamentesen vásárolt, miközben termékeit áfás áron adta el idehaza. Majd nem fizette be a papíron egy másik uniós tagállamban eladott áru után a forgalmi adót, valójában persze áfás áron értékesítette az itthon feldolgozott termékeket. Végül pedig a belföldön áfásan tovább számlázott termékek után még vissza is igényelték a soha, senki által be nem fizetett forgalmi adót.

Az szövevényes tranzakciók sora akkor lepleződött le, amikor az adóellenőrök górcső alá vettek egy céget a bűnszervezethez kapcsolódó fiktív vállalkozások közül, amely mindig csak visszaigényelte az áfát, de soha egy fillért sem fizetett be az adóhatóság számlájára. A sajtótájékoztatón azt mondták, ez az adóvizsgálat indított el az események láncolatát, mely oda vezetett, hogy nemrég 26 helyszínen száznál is több kommandós és nyomozó csapott le és foglalt le iratokat, készpénzt, értékes órákat, ékszereket, luxusautókat, összesen több mint másfél milliárd forint értékben..

Sors László elnökhelyettes úgy fogamzott: ezzel a sajtótájékoztatóval is üzenni szeretnénk mindazoknak, akik „életvitelszerűen” foglalkoznak áfacsalással. Ismerjük a technikákat és mind az adó, mind a bűnügyi szakterületnek meg van a saját kockázatelemzési rendszere, amellyel ki tudja szűrni a gyanús cégeket és ügyleteket – üzent elnökhelyettes. Minden gyanús ügyet kivizsgálnak és szükség esetén párhuzamosan megindítják az adóigazgatási és a büntetőeljárást is – tette hozzá. A sajtótájékoztatón résztvevő illetékes NAV vezető nem hagytak kétséget afelől, hogy több hasonló ügyben is folyik a nyomozás és – mint Soros László fogalmazott – a sikeres felderítés érdekében minden törvényes (nyílt és titkosszolgálati eszközt és módszert) bevetnek.

A NAV bűnügyi szolgálata az év első nyolc hónapjában több mint 57 ezer adócsalásban és 9373 csalásban rendelt el nyomozást. Az előző év azonos időszakhoz képest előbbiben több mint 15 ezerrel, utóbbiban 2500 több nyomozás indult.

Három és félmilliárdról kilencmilliárd forintra nőtt a kárbiztosítás aránya, azaz a lebukott adócsalóktól és csalóktól közel háromszor annyi pénzt sikerült visszaszerezni, mint egy évvel korábban. Sors László ezzel együtt sem kívánt találgatásokba bocsátkozni arról, hogy a kormányfő által a NAV-tól év végéig elvárt 40 milliárdos plusz áfabevételből mennyit tud teljesíteni a bűnügyi szolgálat.



AGROLINE