Címlap

Bejelentkezés


Hatástalannak tartják a csipszadót

Rovat(ok):

Szeptember 1-jéig alig két hét van hátra, s akkor hatályba lép a hamburgeradóból csipszadóvá átlényegült, hivatalos nevén népegészségügyi termékadó. A szakmai és érdekvédelmi szervezetek, kereskedelmi cégek és ellenzéki politikusok egyetértenek a céllal, az egészségesebb életmód támogatásával, az egészségpénztár bevételeinek növelésével, de a kormányzati megoldást elhibázottnak és hatástalannak tartják.

A gyümölcstermesztés fellendülése lehet az egyik kedvező hatása a hivatalosan népegészségügyi termékadónak, vélte a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) egy korábbi nyilatkozatában. Kereskedelmi szakemberek szerint viszont sokkal valószínűbb, hogy ez az új adónem inkább a fekete gazdaságot, a számla nélküli üzletelést ösztönzi majd, mintsem a hazai gyümölcstermesztést.

A szakértők arra is felhívták a figyelmet, hogy nem szerencsés bármilyen adót év közben bevezetni, amivel a piaci szereplők előre nem számolhattak. A kormánypárti frakcióban a törvény elfogadásakor még voltak olyan hangok, amelyek 2012. januárjától vezették volna be a csipszadót, de végül azok kerekedtek felül, akik idén szeptembertől léptették volna hatályba. Így az országgyűlés kormánypárti többsége elfogadta a jogszabályt.

A törvény rendelkezése alapján csipszadó sújtja a 25 százaléknál kevesebb gyümölcstartalmú üdítő, illetve az energia italokat, a magas só-, cukor-, szénhidrát-, vagy koffein tartalmú ételeket, az előrecsomagolt süteményeket, a sós snackeket és az ételízesítők egy részét. A megengedettnél több cukrot tartalmazó üdítőitaloknál literenként 5, a magas koffeintartalmú energiaitaloknál literenként 250, az előrecsomagolt cukrozott készítményeknél kilónként 100, a sós snackeknél és ételízesítőknél kilónként 200 forint az adó mértéke.

Az új termékadót a forgalmazóinak kell befizetniük. Az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetségének (ÉFOSZ) közleményében azt írta, hogy Magyarországon nincs forgalomban káros, az egészségre ártalmas élelmiszer, ezért a jogszabály szakmailag megalapozatlan. Az üdítőital szakma is úgy véli, nem a terméket kell hibáztatni a lakosság nagy részét jellemző túlsúlyért, hanem annak túlzott fogyasztását. A kereskedők arra hívták fel a figyelmet, hogy a csipszadó úgy fog viselkedni, mint az áfa: a termék ára mellett külön soron szerepel, majd erre jön az áfa, illetve sok terméknél a termékdíj. Vagyis beépül a termék nettó árába, de ezt a kereskedőnek vissza kell utalnia a beszállítónak.

Természetesen a nagy élelmiszerláncok még a válságadót is fizetik. A válság adót így a cégek nem a valós bevételük után fizetik be az államkasszába, hanem minden forint után, ami "átmegy a kezükön", vagyis a nettó forgalmuk alapján. Csakhogy ebből a csipszadót le kellene vonni, hiszen azt oda kell adniuk a beszállítóknak.

Gillemot Katalin, az Auchan kommunikációs vezetője elmondta, az üzletláncnál már készülnek a szeptemberi adótörvény változásra. Tudomásul kellett venniük, hogy azoknál a termékeknél, amelyeket érint majd a jogszabály, növekedni fognak a beszerzési árak, hiszen a termék árán kívül a csipszadót is ki kell fizetnünk a beszállítónak - jegyezte meg Gillemot Katalin. Ezt a vállalat kénytelen lesz beépíteni a termékek árába. A kommunikációs vezető arról is beszámolt, hogy tudomásuk szerint sok gyártó azt tervezi, hogy úgy változtatja meg a terméke recepturáját, hogy ne veszítse el vásárlói körét, de ne kelljen utána adót fizetni. Egyébként a receptura változtatás sem olcsó, mert minden új terméket engedélyeztetni kell, de meg tenniük, mert a magasabb árak forgalomcsökkenéshez vezetnek, ami nem érdeke a gyártónak.

Vámos György az Országos Kereskedelmi Szövetég (OKSZ) főtitkárának személyes véleménye szerint sem jó a csipszadó. Azt azonban hangsúlyozta, egyetért azzal, hogy adóval is ösztönözze a kormányzat az egészségesebb táplálkozást, és a befolyt összeget kapja meg az egészségügy. A bajom az, hogy nem szolgálja az eredeti célt és a jelek szerint két nagy érdekcsoport ütközött egymással - jegyezte meg a az OSZK főtitkára.

Az egészségügyi lobbi meghatározott egy támogatható célt, de a mezőgazdasági lobbi elérte, vegyék ki például az eredeti névadót, a hamburgert, de nincs benne a szalonna és a kolbász sem. Torz az adó, hiszen nem feltétlenül a legegészségtelenebb élelmiszerek kerültek a hatálya alá. Vámos György szerint nem csak egészségügyi, hanem piac, illetve iparvédelmi szempontok is alakították a jogszabályt. A kormányzat eredetileg 30-40 milliárd forintos bevételt vizionált az új adóból, de ezt mára leszállította 20 milliárd forintra.

Úgy vélem, nem fog befolyni a várt összeg, mert csökken a forgalom, illetve szerintem is az ipar úgy alakítja át a kínálatát, hogy kevesebb közterhet kelljen fizetnie - magyarázta Vámos György. A forgalom visszaesése pedig nem csak kevesebb csipszadó, de áfa bevételt is jelent - tette hozzá a szakember. Ami növekedni fog, az a feketegazdaság, a számla nélküli forgalmazás. A csökkenő forgalom elsősorban a kisebb hazai gyártókat hozhatja nehéz helyzetbe.
Ha bátrak lettek volna a politikusok, akkor a cukrot és a sót adóztatták volna meg, és akkor kevesebbet használna fel az ipar és a lakosság is - fűzte hozzá az OKSZ főtitkára. A szakemberek arra is felhívták a figyelmet, hogy a csipszadóval terhelt termékeket többnyire az alacsonyabb jövedelmű rétegek vásárolják, akik ezután sem fognak drága bioételeket venni.

Szilágyi László, az LMP szakpolitikusa is kifogásolta az adó év közbeni bevezetését. Az is furcsa, ha a cukrászdában veszem meg a tortát, süteményt, akkor nem egészségtelen, de ha egy élelmiszerlánc előre csomagolt termékét csak a csipszadóval együtt fizethetem ki. Ráadásul a 25 százalékos áfával és termékdíjjal is megspékelve - érvelt Szilágyi László, az LMP országgyűlési képviselője. A szakpolitikus szerint a csipszadó egy olyan újabb kis adó, amelynek tavaly még hadat üzent az Orbán-kormány. Egy nehezen behajtható kis adó, amelynek az adminisztratív és hatósági költsége tovább erodálja az amúgy is viszonylag alacsony adóbevételt. A kormánynak az áfával és a jövedéki adóval kellett volna támogatni a népegészségügyet, s ezeket a közterheket egyszerűbb is lenne behajtani.



NÉPSZAVA