Tavaly 8 százalékkal növekedett az Európai Unió (EU) élelmiszerekre és takarmányokra vonatkozó gyorsveszély-jelző rendszere (RASFF) keretében a bejelentések száma – derül ki az Európai Bizottság (EB) 2010. évi RASFF-jelentéséből. A Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal (Mébih) honlapján ismertetett jelentés szerint a határ-visszautasítások száma már három éve folyamatosan növekszik, ami a növényi termékek importjának fokozott hatósági ellenőrzésének is tulajdonítható.
A RASFF a tagállamok, az európai gazdasági térség hatóságai, az EB, és az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) közötti gyors, koordinált és hatékony információcserét teszi lehetővé az élelmiszerekben és takarmányokban észlelt veszélyek miatt megtett hatósági intézkedésekről. Az éves jelentés szerint 2010-ben a bejelentések száma 8582 volt, ami 2009-hez képest 8 százalékos növekedést jelent – áll a jelentésben. A bejelentések száma és ezen belül a határ-visszautasítások száma már három éve folyamatosan növekszik, ami a növényi termékek importjának fokozott hatósági ellenőrzésének is tulajdonítható (669/2009/EK rendelet).
Tavaly 3358 eredeti bejelentés érkezett, 576 riasztás, 1168 információs jelentés, 1552 határ-visszautasítás és 62 hír volt. Az eredeti információkhoz 5224 utánkövető (follow-up) bejelentés kapcsolódott, ami ügyenként átlagosan 1,6 további ügyiratot jelentett. Az eredeti bejelentések száma 2,3 százalékkal, az utánkövető bejelentések száma pedig 11,6 százalékkal haladta meg a 2009. évit. Az összes kezelt ügyiratok számának átlagos növekedése 7,8 százalékos volt az előző évhez képest.
A riasztások kétharmada vonatkozott az EU-ból származó termékre, melyet a piac ellenőrzése során észleltek (döntően patogén mikroorganizmusok, nehézfémek, allergének és mikotoxinok). Az információs jelentések 52 százaléka a harmadik országból származó termékekkel volt kapcsolatos (patogén mikroorganizmusok, növényvédőszer-maradékok, nehézfémek, és élelmiszeradalékok). A termékek egyharmadát (34 százalékát) utasították vissza azok magas mikotoxin-tartalma miatt, míg a második legfontosabb ok a határokon a növényvédőszer-maradék nem megengedett mértéke volt.
Az EB éves RASFF-jelentései részletesebben foglalkoznak az adott év eseményei közül néhány kiemelt területtel, így például a német dioxin-szennyezéssel, a mikotoxinok és patogén mikroorganizmusok jelenlétével az élelmiszerekben.
AGROMONITOR